Jak být správným majitelem domácího mazlíčka?

Páníčci moc dobře vědí, jak moc jejich chlupatý kamarád dokáže vylepšit kvalitu jejich života. Zvířata nám poskytují radost, pocit bezpečí a nutí nás být aktivnější. Po citové stránce dokáže mazlíček zmírňovat deprese, stres a pociťovanou úzkost. Dále umí snižovat krevní tlak, posilovat imunitu a dokonce snížit pravděpodobnost srdeční a mozkové příhody. Každý majitel by měl lásku, kterou od svého zvířete dostává, stejnou měrou oplácet a poskytovat mu náležitou péči. Tady máte několik tipů, jak být lepším páníčkem!

Poskytujte kompletní a vyváženou stravu
Podávejte odpovídající krmení. Měli byste zvolit stravu, která je pro vašeho mazlíčka vhodná s ohledem na jeho druh, plemeno, věk a potřebu energie. Neměli byste jim dávat zbytky z kuchyně. Hodně z toho, co je dobré pro člověka, může být pro zvířata škodlivé. Nezapomínejte ani na čerstvou pitnou vodu, která by měla být neustále k dispozici.

Psi:Jak být správným majitelem domácího mazlíčka?

Udržujte čisté prostředí
Postarejte se, aby bylo prostředí, v němž se váš mazlíček pohybuje, hygienicky v pořádku. Misky by se měly čistit po každém jídle a voda na pití by se měla několikrát během dne vyměnit. Kočičí záchod se musí pravidelně čistit, protože většina koček odmítá vykonávat potřebu na použité toaletě. Některé proto následně chodí kálet mimo záchod, pokud je nevyčištěný. Písek by se měl často vyklízet, odstraníte s ním zbytky potravy a výkaly. Nezapomínejte ani na sbírání výkalů po vašem pejskovi během procházek a mějte k tomu vždy připravený sáček.

Cvičení
Mazlíčci by měli mít dostatek odpovídající aktivity ve vhodné míře. Také byste si měli najít denně čas na mazlení a objetí vašeho zvířátka.

Výchova
Je důležité, aby byl váš mazlíček v klidu, pokud jste pryč a nemůžete čas trávit spolu. Celá řada koček a psů trpí pod vlivem separační úzkosti, když jsou doma sami. Pokud vaše zvíře ničí nábytek a jiné věci v domácnosti, nebo si vaši sousedé stěžují, že vás pes vyje, když nejste doma, navštivte veterinárního lékaře, aby vám poradil, jak pomoci, aby se vaše zvíře cítilo bezpečněji, když musíte odejít do práce nebo do školy. Vždy nezapomeňte odměnit správné chování, tak jej naučíte dobrým mravům.

Sledování zdravotního stavu
Pozorujte své domácí mazlíčky. Každá změna chování, ať už je to ztráta chuti k jídlu, zvýšená žravost, letargie či přehnané nadšení, ztráta nebo nabrání váhy může být prvním příznakem onemocnění. Jestli vás něco znepokojuje, neváhejte a kontaktujte veterináře.

Návštěvu ordinace ale neodkládejte jen na situace, kdy onemocnění. Je nanejvýš důležité využít všech preventivních opatření. Pravidelným odčervením a očkováním pomůžete mazlíčkovi, aby se vyhnul mnoha nebezpečným onemocněním. Nezapomeňte na ochranu proti blechám a klíšťatům.

Udržujte čistotu
Věnujte péči srsti vašeho zvířete. Pravidelné česání a koupání pomáhá udržovat srst a kůži v dobré kondici po celý rok.

Předcházejte ztrátě
Nezapomeňte nechat mazlíčka očipovat. Pokud to není možné, pořiďte mu známku s adresou a telefonem. Na noční procházky si můžete pořídit reflexní obojek, nebo připevnit LED k jeho obyčejnému obojku.

Sdílet

NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY

Sledujte nás: