Klíšťata jsou malá, ale dopady toho, co mohou způsobit vám, vašemu psovi či vaší kočce a celé vaší rodině, jsou obrovské. Klíšťata jsou parazité sající krev, kteří jsou častými přenašeči bakterií a další parazitů, způsobujících onemocnění. V důsledku toho během sání přenášejí do krevního oběhu svého hostitele řadu různých infekcí, někdy i několik zároveň. Přenos onemocnění způsobovaných klíšťaty se často děje mimo naši pozornost, neboť klíšťata jsou drobouncí tvorové, kteří se na hostitele mohou přisát a následně z něj odpadnout, aniž by si jich kdo všiml. Klinické příznaky různých onemocnění přenášených klíšťaty mohou být dost podobné, proto prosím v případě podezření na některé z těchto onemocnění vyhledejte lékaře nebo veterináře.
Představujeme 9 onemocnění, která mohou nakažená klíšťata přenášet v okamžiku, kdy začnou sát krev.
Anaplazmóza
Toto onemocnění je přenášeno nejméně ve dvou variantách: Anaplasma phagocytophilum a Anaplasma platys. Klíšťata rodu Ixodes (I. scapularis a I. pacificus) přenášejí bakterie Anaplasma phagocytophilum. Onemocnění poškozuje bílé krvinky u psů, koček a u člověka. Jeden až dva týdny po infekci vyvolává příznaky, jako je horečka, letargie, nechutenství, bolest kloubů a ztuhlost.Bakterie Anaplasma platys přenáší klíště piják hnědý. Toto bakteriální onemocnění způsobuje pokles počtu bílých krvinek u psů a někdy i u koček. Kromě výše uvedených příznaků mohou mít některá zvířata podlitiny nebo mohou krvácet v důsledku snížení počtu krevních destiček.
Ehrlichióza
Jedná se o bakteriální onemocnění, přenášené pijákem hnědým na psy, kočky a na člověka. Onemocnění většinou v rozmezí jednoho až tří týdnů po kousnutí infikovaným klíštětem vyvolává příznaky podobné chřipce – horečku, únavu, bolesti kloubů, zvracení a průjem. U postižených psů se rovněž mohou vyskytnout poruchy srážlivosti.
Borelióza
Borelióza, přesněji lymeská borelióza, je bakteriální onemocnění přenášené klíšťaty rodu Ixodes na psy, kočky a na člověka. Mezi symptomy onemocnění patří horečka, nechutenství, zduřelé a bolestivé klouby a únava. Je důležité si uvědomit, že příznaky se mohou objevit až s odstupem několika měsíců. U lidí se po kousnutí infikovaným klíštětem může vytvořit zarudlá vyrážka připomínající terč (odborně se nazývá erythema migrans). Na zvířatech není tato vyrážka snadno pozorovatelná.
Babezióza
Přenašečem tohoto onemocnění je zpravidla piják hnědý a klíště Haemaphysalis leachi, může být však přenášeno i kousnutím nakaženého psa* (i když se to nestává běžně), transfuzí kontaminované krve nebo může dojít k přenosu z matky na plod. Je způsobeno parazitickými prvoky rodu Babesia, kteří infikují červené krvinky.
Babezióza postihuje celou řadu domácích a divokých zvířat, a příležitostně i člověka. Příznaky infekce se různí a sahají od mírného onemocnění, které rychle postupuje, až po závažné onemocnění, rychle končící smrtí. V některých případech parazité způsobují dlouhodobé onemocnění, jehož hlavním symptomem je závažná a progresivní anémie.*
Bartonelóza
Jedná se o bakteriální onemocnění přenášené klíšťaty a blechami. Toto onemocnění postihuje psy, kočky a člověka. Jde o zoonotické onemocnění, což znamená, že k přenosu může dojít také mezi zvířetem a člověkem. U člověka se často označuje jako „nemoc z kočičího škrábnutí“, i když k jejímu přenosu může dojít prostřednictvím klíštěte. Mezi symptomy patří horečka, kulhání, letargie, nechuť k jídlu, nevolnost, nepravidelný srdeční rytmus, bolest svalů, spolu s otokem a zánětem lymfatických uzlin, očí, mozku.
Hepatozoonóza psů
Jedná se o vzácné onemocnění způsobené prvokem Hepatozoon canis, přenášeným klíšťaty. Infekci nevyvolává kousnutí klíštěte, ale dochází k ní, když pes nakažené klíště pozře. Infekce způsobuje záněty tělesných tkání, které mohou vyvolávat příznaky, jako jsou horečka, deprese, úbytek hmotnosti, špatná tělesná kondice, úbytek svalové hmoty a slabost, výtok z očí a krvavý průjem. Tyto příznaky se mohou objevovat a zase mizet. Mnoho psů má překvapivě normální chuť k příjmu potravy. Běžná je také vysoká citlivost nebo bolest v blízkosti páteře, stejně jako ztuhlost a obecně odmítání pohybu. Hepatozoonóza může nakonec vést k zánětu ledvin nebo k amyloidóze ledvin (při níž se v ledvinové tkáni hromadí abnormální bílkovina zvaná amyloid). Tato infekce je u psů celoživotní; žádná známá léčba ji nedokáže z organismu zcela odstranit.*
Cytauxzoonóza
Jedná se taktéž o vzácné onemocnění, vyvolané parazity rodu Cytauxzoon a přenášené klíšťaty na kočky. Onemocnění rychle postupuje a je zpravidla smrtelné. Symptomy se objevují zpravidla asi 10 dní po kousnutí klíštětem a vrcholí přibližně o 6 dní později. Kočky mohou mít horečku, být slabé, v depresi a dehydrované. Mohou mít také potíže s dýcháním a mohou odmítat potravu. Jejich dásně a sliznice bývají nažloutlé. Léčba je často neúspěšná,nové léčebné postupy však v některých případech vypadají slibně.*
Hemotropní mykoplazmóza
Označuje se také jako infekční anémie koček, a jedná se o bakteriálního parazita přenášeného klíšťaty (a blechami) na kočky a psy. Tento parazit útočí na červené krvinky a způsobuje tak anémii a slabost. Příznaky se u koček a u psů liší. Nakažené kočky mohou trpět depresí, slabostí, horečkou, anémií, žloutenkou a mít zvětšenou slezinu. U psů se objevuje úbytek hmotnosti, deprese a horečka, to však pouze v případě, že je jejich imunitní systém oslaben jiným onemocněním.
Horečka skalistých hor
Jedná se o bakteriální onemocnění vyvolávané bakterií Rickettsia rickettsii a přenášené na psy klíšťaty rodu Dermacentor (Dermacentor variabilis a Dermacentor andersoni). Člověk se může nakazit po kousnutí klíštětem nebo kontaktem s krví a lymfatickými tekutinami nebo výměšky klíštěte při odstraňování přisátého parazita ze psa nebo z vlastního těla.* Příznaky se projeví během pěti dnů po kousnutí nakaženým klíštětem a patří mezi ně horečka, nechutenství, zvětšené lymfatické uzliny, zánět kloubů, kašel nebo dýchací potíže, bolesti břicha, zvracení, průjem a otok tváře či končetin. V případě vážné infekce je možné pozorovat na okrajích očních víček a na ústech ploché červenofialové tečky dokonale kruhového tvaru. Tyto tečky jsou způsobeny krvácením pod povrchem tkáně. Vyskytnout se mohou také příznaky postižení nervového systému, jako jsou změny mentálního stavu a zvýšená a bolestivá citlivost páteře po obvykle nebolestivém dotyku. Na tuto infekci umírá 1 % až 5 % postižených psů.*
Nejspíš nezachytíte každé klíště, na které narazíte, rozhodně však můžete podniknout nezbytná opatření a chránit tak sebe, své blízké i své domácí mazlíčky.
K nejdůležitějším preventivním opatřením patří kontrola výskytu klíšťat. Po pobytu venku vždy zkontrolujte, zda vy či vaši chlupatí mazlíčci nemáte klíště. Pokud klíště objevíte, ihned ho odstraňte. Proberte s veterinářem výhody ochrany proti parazitům s cílem omezit počet klíšťat, která mohou kousnout vašeho psa či vaši kočku.
*Kahn, C. M., BA, MA, & Line, S., PhD, Dipl ACVB (Eds.). (2007). The Merck/Merial Manual for Pet Health. Whitehouse Station, NJ: Merck &. Co.