Pes častá onemocnění druhu


Addisonova choroba – Nedostatečnost kůry nadledvin

Nadledvinky jsou párovým orgánem, který se nachází v blízkosti ledvin a vytváří hormony, které jsou nesmírně důležité pro správné fungování celého organizmu.

Anaplasmóza.

Anaplasmóza je nemoc způsobená bakterií Anaplasma phagocytophilum. Jedná se o onemocnění přenosné klíšťaty, nejčastěji klíštětem obecným (Ixodes Ricinus). Anaplasmóza napadá a ničí bílé krvinky.

Atopická dermatitida.

Atopická dermatitida u psů je jednou z forem alergie. Alergii obvykle definujeme jako přecitlivělost organismu vůči antigenu, kterému v tomto případě říkáme alergen.

Babesióza psů

Babesióza je v současnosti jedním z nejnebezpečnějších onemocnění psů. V důsledku nákazy ničí jednobuněční paraziti (nejčastěji Babesia canis) červené krvinky psa. V konečném důsledku dochází k silné anémii a žloutence. Klinický obraz babesiózy je podobný

Cukrovka.

Cukrovka (diabetes) je metabolické onemocnění způsobené částečným nebo úplným nedostatkem inzulinu.

Cushingův syndrom

Cushingův syndrom je název pro hyperadrenokorticismus, tedy nadprodukci hormonu kortizolu nadledvinami.

Dirofilarióza (srdeční červivost)

Dirofilarióza, také známá jako srdeční červivost, je parazitární infekce způsobená hlísticí rodu Dirofilaria.

Ehrlichióza

Ehrlichióza je infekční onemocnění postihující mnoho tělních orgánů. Je způsobeno riketsiovou bakterií z čeledi Ehrlichiaceae. Riketsie jsou přenášeny klíšťaty. Předpokládá se, že okolo 12-21% klíšťat je infikováno tímto patogenem. Nejvnímavější k infekci

Epilepsie

Měli bychom začít s definicí epileptického záchvatu, což je výskyt a šíření abnormální elektrické aktivity v mozku. Takový záchvat vznikne rychle a rychle opět odezní. Co se týče psů, ti mají nejčastěji tzv. generalizované záchvaty se ztrátou vědomí.

Falešná březost (pseudogravidita)

Falešná březost se objevuje u nesterilizovaných fen, nejčastěji mezi 50. a 80. dnem po hárání.

Hemobartonelóza (Mykoplazmóza

Hemobartonelóza je onemocnění které bylo dříve známo pouze u koček. Nově bylo rozpoznáno i u psů. Způsobuje ji parazit Mycoplasma haemocanis. Parazit žije na červených krvinkách, které poškozuje.

Infekční laryngotracheitida

Infekční laryngotracheitida (známá také jako psincový kašel) je infekční onemocnění, které postihuje psy všeho věku.

Infestace blechami

Blechy jsou malý, bočně zploštělý, bezkřídlý hmyz, který se v dospělosti živí krví savců.

Leishmanióz

Leishmanióza je onemocnění lidí a zvířat způsobené parazity. Časté je ve středomoří, ale vzácné případy jsou hlášeny i ze severozápadu Německa, ze Švýcarska a Belgie. Spolu s nárůstem cestování můžeme očekávat více případů onemocnění kdekoliv v Evropě.

Leptospiróza

Leptospiróza je infekční onemocnění lidí a zvířat způsobené bakterií rodu Leptospira. U psů může mít charakter akutní nebo chronický. Vede k sepsi, selhání jater, reprodukčním problémům a selhání ledvin.

Lymská borelióza.

Borelióza, nazývaná rovněž Lymskou boreliózou, je chronickým onemocněním lidí i zvířat vyvolané bakterií Borrelia burgdorferi. Nositelem této bakterie jsou klíšťata rodu Ixodes. V přírodních podmínkách jsou k nákaze citliví volně žijící i domácí ptáci, ps

Onemocnění análních váčků

Anální váčky (známé též jako anální žlázky) jsou umístěny po obou stranách řitního otvoru.

Onemocnění jater.

Jaterní onemocnění jsou u psů poměrně častá, vyskytují se u mladých i starých jedinců. Játra plní v těle mnoho důležitých funkcí. Jsou zodpovědná za ukládání metabolitů, hrají roli v trávicím procesu a při syntéze tuků a cukrů. Jedna z nejdůležitějších fu

Onemocnění srdce

Psi často trpí nemocemi srdce. Kardiovaskulární poruchy se mohou objevit u štěňat, dospělců a také u psů seniorského věku, bez ohledu na pohlaví či plemeno.

Parvoviróza.

Parvoviróza je onemocnění způsobené virem z čeledi Parvoviridae. Pro tento virus je typická extrémní odolnost vůči vlivům vnějšího prostředí. V trusu infikovaných zvířat může přežívat až 6-12 měsíců.

Poporodní eklampsie

Eklampsie je závažný, život ohrožující stav způsobený nízkou hladinou vápníku v krvi. Eklampsie, také známá jako poporodní tetanie, obvykle vzniká 1 až 4 měsíce po porodu. Může se však vyskytnout i před porodem, během porodu anebo v pozdní laktaci.

Poruchy chování. Stres.

Podobně jako lidé, zažívají stres také psi a do určité míry se jedná o přirozený jev. Stres však může vyvolat závažné poruchy chování, pokud dosáhne neobvykle vysoké úrovně. Tyto problémy souvisí s dalšími potížemi a ve výsledku jimi trpí nejen samotný pe

Potravinová alergie

Jedná se o formu alergie, jejímž alergenem je potravinová složka nebo potravinové složky. Je nutno podotknout, že „potravina nezpůsobuje alergii“, to jen „zvíře je alergické na potravinu“.

Potravinová alergie

Jedná se o typ alergie, kterou vyvolává jedna nebo více složek krmiva. Na tomto místě je třeba si uvědomit, že problém není v samotných potravinách, ale spíše ve zvířeti, které je na potraviny alergické.

Psinka

Psinka je virové, vysoce nakažlivé onemocnění, které je způsobeno virem z čeledi Paramyxoviridae.

Tepelný úpal

Psi mají omezenou možnost uvolňovat teplo, na rozdíl od lidí se totiž psi nepotí. Jejich hlavním způsobem snižování teploty těla je dýchání a oddychování. Zejména starší psi, otylí a psi trpícími srdečními chorobami snášejí horka velmi špatně. Rovněž psi

Vzteklina

Vzteklina je smrtící virové onemocnění, které napadá zvířata i lidi a způsobuje encefalitidu a meningitidu. Je způsobeno virem z čeledi Rhabdoviridae. Nejčastějším přenašečem viru mezi zvířaty jsou psi, v Evropě pak také lišky, vlci a malí hlodavci.

Zavšivení

Vši jsou hmyz, který se živí srstí, pokožkou nebo krví zvířat. Vši špatně snášejí vysoké teploty, proto se nejčastěji zavšivení objevuje na podzim, v zimě a brzy na jaře.

Sledujte nás: