S nastávajícím podzimem hrozí vyšší riziko infekcí. Platí to také u psů? Infekce horních cest dýchacích, které tradičně označujeme souhrnným termínem “psincový kašel”, mohou postihnout každého psa, a to i v případě, že s jinými psy tráví minimum času nebo se s nimi vůbec nestýká. Jelikož toto onemocnění může vést k těžkým komplikacím, musíme u psů brát vážně i mírný kašel. Pokud váš pes kašle, v každém případě se poraďte s veterinářem. Kašel většinou sám od sebe neodezní.
Co je to psincový kašel?
Psincový kašel je starší název pro infekční onemocnění horních cest dýchacích, onemocnění hrtanu, průdušnice a průdušek u psů. Onemocnění vyvolává několik různých druhů virů a bakterií.
Choroba může být velmi nakažlivá a může se rychle šířit, podobně jako chřipka u člověka. Psy, kteří jsou vystaveni patogenům vyvolávajících toto onemocnění, můžeme velmi účinně chránit pravidelným očkováním. Potíže způsobené kašlem a zánětem mohou trvat několik týdnů. Zeptejte se veterináře, jak můžete svého psa ochránit.
Jak toto onemocnění rozpoznáme?
Jak zjistíme, že se náš čtyřnohý přítel nakazil? Prvním příznakem je suchý štěkavý kašel. Zpočátku to může vypadat, že má pes něco v krku. Jak se infekce zhoršuje, psi začínají kašlat a vydávají podobné zvuky, jako když kašle člověk. V některých případech dochází po kašli k dávení. Jak nemoc postupuje, pes může mít horečku, ztrácí chuť k příjmu potravy a je letargický.
I když se nejedná o smrtelné onemocnění, jakmile si povšimneme uvedených příznaků, měli bychom neprodleně jednat. V opačném případě psovi hrozí vážné komplikace. Zanedbaná infekce horních cest dýchacích může vést k chronické rinitidě nebo zápalu plic. Jakmile zjistíte, že váš pes kašle, okamžitě se poraďte s veterinářem.
Jak postupovat?
Veterinář vám poradí, co je třeba udělat, aby se kašel zmírnil. Kašel totiž obvykle doprovází intenzivní bolest.
Infekce horních cest dýchacích u psů většinou za pár týdnů odezní, během tohoto období je nicméně imunitní systém psa výrazně oslaben. O nemocného psa proto musíme řádně pečovat – musíme zajistit, aby v chladném a deštivém počasí neprochladl a nebyl ve styku s jinými nakaženými nebo i zdravými psy, které by mohl naopak nakazit on. Zvláštní péči musíme věnovat štěňatům, starším psům a psům, kteří souběžně trpí jiným onemocněním, neboť jejich imunita je mnohem slabší než imunitní systém zdravých dospělých psů.
Jak psincovému kašli předcházet?
Prevence je daleko snazší než léčba a pokud je účinná, pes nebude trpět stresem a bolestmi. Prevence psincového kašle je vhodná pro všechny psy, bez ohledu na věk a četnost kontaktů s jinými psy. Nejúčinnější formou prevence je očkování, které poskytuje ochranu proti několika patogenům současně. K dispozici je řada vakcín, takže je nutné se o výběru vhodného produktu poradit s veterinářem.
Prevence nechrání pouze zdraví psů: nakazit se mohou také kočky, králíci a v některých případech i lidé s oslabenou imunitou.