Zkuste si představit, jak by vypadal váš život, kdyby nejnáročnější položkou na vašem seznamu úkolů bylo vzít psa na procházku nebo se ujistit, že má vaše kočka každý den přiměřenou dávku pohybu. Starostlivě pečovat o domácí mazlíčky znamená starat se o svého psa či svou kočku tak, aby byli zdraví, měli dostatek zábavy a podnětů a aby péče naplňovala jejich potřeby. Je to rozhodnutí nabídnout čtyřnohému členu vaší rodiny fyzicky i psychicky podnětné prostředí, podporující jeho všestranný rozvoj. Stačí najít si trochu času a popřemýšlet, jak na to – každý den, který se svým domácím mazlíčkem prožijete, tak bude pro vás oba zajímavější a přínosnější. Představíme vám šest způsobů, jak můžete všímavost uplatnit v péči o vaši kočku nebo o vašeho psa.
Získejte podporu odborníků
Starostlivá péče o domácího mazlíčka nemusí spočívat výhradně na vašich bedrech. Odpovídající péče vyžaduje odbornou podporu. A právě tu vám mohou nabídnout veterináři.
Veterinární lékařka či lékař pečují o zdraví stovek psů a koček. Jsou to profesionálové s odbornými znalostmi z oblasti fyzického zdraví a chování a pohody všech zvířat – včetně vašeho psa či vaší kočky. Pravidelné veterinární prohlídky pomáhají chránit vašeho mazlíčka před případným vážným onemocněním, jako je např. vzteklina, a zároveň odhalit i drobné změny jeho zdravotního stavu, které by jinak mohly zůstat bez povšimnutí. Dobře fungující vztah s veterinářem vám umožní mít přehled o každoročním očkování, seznámit se s aktuálními možnostmi ochrany před nebezpečnými parazity, jako jsou blechy a klíšťata, a získat odbornou pomoc ohledně problematického chování, které by se u vašeho mazlíčka mohlo objevit. Pokud hledáte veterináře v blízkosti vašeho bydliště, můžete vyzkoušet naše jednoduché vyhledávání.
Zvolte zdravé krmivo
Nutričně vyvážená strava je zásadní součástí zdravého způsobu života psů a koček, o lidech nemluvě! Na internetu můžete o krmivech pro domácí mazlíčky najít nepřeberné množství informací. Přesto – či právě proto – je nejlepší požádat vašeho veterináře, aby vám pro vašeho mazlíčka doporučil vhodné krmivo a zdravé alternativy pamlsků. Výběr vhodné stravy nepochybně vaší kočce či vašemu psovi prospěje. Něco z toho, co je pro ně dobré, máte možná v ledničce i teď! Je ale třeba zmínit také to, že některé potraviny mohou kočkám a psům vyloženě uškodit – patří mezi ně např. cibule, česnek, hrozny, rozinky, avokádo, kvasnice, těsto, sladkosti (hlavně čokoláda) a další. Zjistěte si, které potraviny mohou být pro vašeho psa či vaši kočku nebezpečné. Když se rozhodnete krmit své zvíře tím, co mu prospívá, bude se lépe cítit a bude mít víc energie.
Naplánujte jim pravidelný pohyb
Když má váš mazlíček víc energie, je pro něj každodenní pohyb naprosto přirozený. Jednou z výhod soužití se psem je pravidelný pohyb v podobě společných procházek. A máte-li kočku, nabízí se možnost společných her spojených s aktivním pohybem, což je důležité především u koček žijících v bytě. Pokud svým mazlíčkům v průběhu celého života zajistíte zábavu a pohyb, pomůžete jim vyhnout se obezitě a chronickým onemocněním spojeným s nadváhou (např. diabetes u domácích zvířat, vysoký krevní tlak nebo onemocnění jater).
Vytvořte podnětné prostředí
Váš pes či vaše kočka pravděpodobně tráví doma víc času než vy. Je proto důležité, aby mohli být ve svém životním prostoru aktivní a zároveň se cítili pohodlně a příjemně. Jako vodítko při vytváření vhodného prostředí poslouží jejich zvířecí instinkty. Například psi jsou smečková zvířata, daří se jim tedy tam, kde existuje určitá sociální struktura.
Pokud je váš pes zvyklý pobývat v přepravce či kleci, je dobré mít ji v ložnici, aby se pes v noci necítil osamělý a izolovaný.
Kočky jsou naopak větší samotáři, je tedy lepší umístit škrabadlo nebo pelíšek do místnosti, která není stále plná lidí. Jsou však zároveň aktivními lovci, a proto je dobré mít vždy po ruce nějakou hračku, např. látkovou myšku nebo vábničku s peříčky, kterou je spolehlivě zabavíte.
Zvyšte jejich bezpečnost díky výcviku
Na neočekávané situace je těžké se připravit předem, a proto je nácvik uposlechnutí povelů tak důležitý. Důvod, proč povely trénovat, je jasný – pro psy a kočky reagující na jednoduché povely nebo gesta je pobyt jak venku, tak i vevnitř bezpečnější. Pomocí naučených povelů je můžeme zastavit, když jim hrozí nebezpečí, nebo když se dostanou k potravě, která by jim po požití mohla způsobit zažívací potíže. Mnoho psů i koček dobře reaguje na trénink pozitivním posilováním (pomocí pamlsků), možná však budete muset trochu experimentovat, číst knihy k tématu nebo investovat do skupinového výcviku (obzvlášť u psů), než najdete způsob, který bude fungovat právě u vašeho mazlíčka.
Aktualizujte identifikační údaje (ID)
Váš pes či vaše kočka by vždy měli mít na obojku připevněnu identifikační známku. Veterinář vám řekne více také k možnosti čipování. Oba způsoby identifikace mohou pomoci s nalezením vašeho mazlíčka v případě, že se ztratí nebo vás rozdělí přírodní katastrofa.
Starostlivá péče nám umožňuje mít neustále na paměti to nejdůležitější – zdraví, spokojenost a bezpečí našich domácích mazlíčků. Vede nás také k tomu, abychom si vytvořili síť odborníků, kteří nám s péčí o naše čtyřnohé přátele budou pomáhat v průběhu celého života zvířete. Uvidíte, že návyky související se zdravějším životním stylem a vytvoření prostředí, které je pro domácí mazlíčky skutečně vhodné, příznivě ovlivní i váš život.
Čip je hlavně nutné registrovat alespoň v jednom z registrů, z důvodu nalezení majitele v případě ztráty psa.