Jak může kočka, která nechodí ven, chytit blechy

Pokud jde o blechy, tak ani kočka, která žije výhradně uvnitř bytu či domu, není úplně v bezpečí. To, že se nepotuluje ve volné přírodě, ještě neznamená, že se s nimi nemůže setkat doma. Blecha kočičí je nejběžnějším druhem blech, který parazituje na kočkách, psech, ale i na volně žijících zvířatech. Mnoho lidí si myslí, že když kočka nechodí ven, nemá blechy jak chytit, a tak ani nezvažují, že je měli před nimi nějak chránit. Blechy si ale bohužel kočku umí najít, i když vůbec nikdy nevytáhne paty z domu. V článku najdete pět míst, kde v běžné domácnosti můžou blechy skočit i na kočku, která žije výhradně uvnitř.

Při pobytu u otevřeného okna.

jak poznat že má kočka blechy

Jedno si musíme vyjasnit hned na začátek. Sítě proti hmyzu nejsou pro blechu žádný problém. Blechy jsou tak malé, že mohou snadno proskočit skrz a přistát rovnou v kožichu vaší kočky, a to zejména, pokud je to přízemní nebo sklepní okno, roste před ním vysoká tráva nebo keře nebo se kolem něj potulují (polo)divoká zvířata, jako jsou myši, potkani, ježci nebo třeba zajíci. Ti za sebou totiž mohou zanechávat cestičku tvořenou blešími vajíčky. Stává se to častěji, než byste si mohli myslet.

Blechy neumějí létat, ale mohou vyskočit až do výšky 18 cm a 33 cm daleko. Dospělé blechy kočičí vyhledávají svého hostitele podle vizuálních a tepelných signálů. Skočí na kočku a rychle se dostanou až na kůži, kde začnou sát krev. Tělo blechy je malé a ploché, takže může bez námahy sklouznout dolů mezi chlupy a začít parazitovat. Jakmile se blecha dostane až dolů na kůži, zůstane tam a prodírá se mezi jednotlivými chloupky asi tak, jako když se kočka pohybuje lesem: snadno a je u toho dobře schovaná. Pokud má vaše kočka tmavou srst, bude pro vás velmi obtížné blechu na ní spatřit.

Při hře, lenošení nebo spánku v zimní zahradě nebo na verandě.

Zrovna když si myslíte, že je vaše kočka v bytě chráněná před divočinou venku, blecha proskočí sítí, otevřeným oknem nebo dveřmi a dokáže vám opak. Blechy můžou být ve vaší zimní zahradě někde schované a mohou čekat na teplokrevného hostitele, na kterého by se mohly přisát. Jsou to drobní, krev sající paraziti, kteří sice dávají přednost čtyřnožcům, ale když je trápí hlad, klidně si pochutnají i na živém dvounohém tvorovi, jako jste vy. Když se chtějí krmit na lidech, zaměřují se na tenkou kůži na zápěstí nebo kotnících, protože ta jim jde lépe prokousnout.

Když projde kolem otevřených dveří.

Pokaždé, když otevřete venkovní dveře, může se do vašeho útulného domova zatoulat blecha. Je tomu opravdu tak. Blechy proskočí otevřenými dveřmi, když cítí tělesné teplo, vibrace nebo dech. Takže vlastně pokaždé, když je otevřete. Jakmile se blecha dostane dovnitř, najde si hostitele, na kterém se bude živit. Pokud není vaše bytová kočka pod antiparazitární ochranou, je velmi pravděpodobné, že se do ní blecha zakousne.

Při kontaktu s jinými zvířaty.

Jakákoli další zvířata, ať už žijí ve vaší domácnosti, nebo ji jen občas navštěvují, mohou k vám domů blechy přinést. V okamžiku, kdy do vašeho domu nebo bytu vkročí zablešené zvíře, začnou tito parazité váš domov zamořovat.

Životní cyklus blech je nepřetržitý.

Dvacet čtyři hodin poté, co se dospělá blecha napije krve, naklade až 50 vajíček. Tímto cyklem prochází každá dospělá samička blechy. Takže nikdy nejde jen o jednu blechu, která saje a klade na zvíře vajíčka. Je jich opravdu mnoho. Vajíčka jsou zpočátku lepkavá, ale pak zaschnou, začnou ze srsti opadávat a dostanou se tak prakticky všude.

Představte si, že k vám domů přijde zablešený pes a začne si hrát s vaší kočkou na honěnou. Všude, kde proběhne, napadají bleší vajíčka. Jakmile tato maličká vajíčka dopadnou na podlahu, zapadnou do koberce a různých škvír, kde zůstanou až deset dní. Poté se z nich vylíhnou stejně drobné larvičky, které se zavrtají ještě hlouběji do koberce, nábytku a lůžkovin. Hledají tam totiž potravu – trus dospělých blech. Brzy poté se zakulí. Jakmile se vylíhnou, už jsou to dospělé blechy a začíná nový koloběh skoku na hostitele, konzumace krve, kladení vajíček a tak dále. Takže i kdyby na začátku šlo jen o jednu blechu, můžeme nakonec pozorovat cyklus stovek blech. Z toho důvodu je zablešení takový problém.

Když si hoví na koši se špinavým prádlem nebo poblíž něj.

Na zablácených kalhotách v koši na špinavé prádlo nebo na ponožkách ze včerejšího fotbalového zápasu, které leží na podlaze v ložnici, se může skrývat několik blech. Drží se látky jako klíšťata a jen čekají, až si k oblečení přijde zdřímnout vaše kočka. Blechy vypadají jako zrnka špíny, takže jim špinavé prádlo poskytuje opravdu dokonalé maskování.

Pokud máte podezření, že má vaše kočka blechy, je okamžitě třeba podat antiparazitika a doma zahájit proces likvidace blech ve všech formách (vajíčka, larvy i kukly). Tento proces může trvat až tři měsíce a mnohdy je nutné požádat o pomoc i firmy zabývající se likvidací obtížného hmyzu v domácnostech.

I když se může zdát, že se blechy mohou kdykoli vplížit do vašeho domova a skočit na vaši nic netušící kočku, situace není zdaleka beznadějná. Poraďte se svým veterinářem o nejlepších možnostech, jak ochránit vašeho pokojového tygra i vaši domácnost 24 hodin denně, 7 dní v týdnu, 365 dní v roce. Vždy začněte s ochranou ještě dříve, než do vašeho domova vůbec první blecha nakoukne. Jedině tak zabráníte tomu, aby se její životní cyklus rozběhl.

Sdílet

NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY

Sledujte nás: