Zavšivení
Co to je zavšivení?
Vši jsou hmyz, který se živí srstí, pokožkou nebo krví zvířat. Každý druh vší má svého preferovaného hostitele, což znamená, že psí veš spíše neútočí na kočku a naopak. Zavšivení psů se vyskytuje poměrně zřídka. Vši nacházíme nejčastěji u zvířat držených v místech s hromadným výskytem, např. v útulcích pro psy. Napadají hlavně mladé, zanedbané a podvyživené psy.
Vši špatně snášejí vysoké teploty, proto se nejčastěji zavšivení objevuje na podzim, v zimě a brzy na jaře.
Životní cyklus vši
Samice vší kladou cca 10 vajíček denně. Vajíčka vší, neboli hnidy, jsou přichyceny k srsti psů. Vši celý svůj život stráví na svém hostiteli
Jak může pes dostat vši?
Psi se nejčastěji infikují vešmi během bezprostředního kontaktu s jinými infikovanými jedinci. Je možný rovněž přenos parazitů mezi psy při použití společných kartáčů na česání, hřebenů nebo jiných pomůcek k péči o srst psa.
Projevy
Pes napadený vešmi může být neklidný, může se intenzivně škrábat a kousat. Na jeho kůži se mohou objevit lokálně místa s řidší srstí nebo dokonce bez srsti, a rovněž poranění ze škrábání a rány. Srst může být rozcuchaná, mohou se objevit rovněž i chuchvalce a strupy. Srst se stává matnou a suchou. U dlouhotrvajícího zavšivení se u psů může objevit anemie a celkové oslabení.
Léčba
Pokud se Váš pes začal intenzivně škrábat, tak nečekejte a navštivte svého veterináře. Neléčené zavšivení může vést k vážným kožním změnám a rovněž významným způsobem oslabit Vašeho psa.
Léčit je třeba všechny psy, které se doma nacházejí, a to i tehdy, když se vši objeví jen u jednoho z nich. Veterinář zvolí odpovídající léky. Musíme pamatovat i na důkladné vyčištění pelechu a jiných míst, kde se nejčastěji náš psí miláček pohyboval. Vydezinfikovat je nutno rovněž kartáče, hřebeny a jiné pomůcky k ošetřování srsti psa. Pamatujte si, že můžete svého psa před invazí vší ochránit. Zeptejte se svého veterináře na prostředky likvidující vnější parazity. Určitě Vám poradí, jak můžete svého psího miláčka po celý rok nejlépe ochránit.