Choroby očí


U králíků se velice často objevuje zánět spojivek. Protože mají spojivky přímý kontakt s vnějším prostředím, jsou snadno ovlivnitelné mnoha faktory pocházejícími z okolí. Slzení bývá v některých případech známkou začínajících problémů se zuby, které blokují slzné kanálky.

Příčiny zánětu spojivek
Zánět mohou způsobit cizí předměty, jako jsou prach, písek, kousky potravy, oční řasy, hmyz nebo chlupy. Mezi další činitele patří chemické látky, různé plyny a kouř, bakterie nebo nedostatek výživných látek a vitamínů (například málo vitaminu A). Konjunktivitida může být sama pouhým projevem jiné nemoci, jako jsou: myxomatóza, pasteurelóza, králičí neštovice. Další příčinou zánětu může být ektropium a entropium (vychlípení nebo vchlípení očního víčka směrem k/od oční koule).

Příznaky zánětu spojivek
Nejvýraznějším projevem bývají krví podlité oči, stejně jako otok a výtok z očního koutku. Výtok může být bezbarvý a vodnatý nebo viskózní s obsahem hnisu. Oční víčka mohou být někdy úplně slepená. V místě výtoku se často ztrácí srst a kůže bývá macerovaná.

Co dělat
V případě objevení symptomů navštivte veterinárního lékaře. Bez řádné terapie může vést zánět spojivek až k zánětu hlubších vrstev oka a trvalé slepotě. Zánětlivá reakce se často šíří dál na celé oko.

New call-to-action

Sledujte nás:  

New call-to-action
New call-to-action