Psi

Co je nutné vědět o leptospiróze

Pro majitele psa je ochrana jeho domácího mazlíčka před případnými riziky na prvním místě. Nebezpečí bohužel číhají hned za rohem – i na vašem dvorku nebo v místním parku se váš pes může ocitnout v ohrožení. Jedním z takových rizik je nákaza leptospirózou, nemocí hlášenou stále častěji z mnoha zemí světa a někdy označovanou také zkráceným výrazem „lepto“.

Co je leptospiróza?

Leptospiróza je infekční onemocnění vyvolané spirálovitými bakteriemi rodu Leptospira, které se vyskytují ve vodě nebo ve vlhké půdě. Dříve byla leptospiróza spojována většinou s prostředím venkova, dnes se však vyskytuje i ve městech a na předměstích. Její rozšíření tak ohrožuje prakticky každého psa, od největších plemen po maličké teriéry – a je hrozbou také pro člověka!

Jaké jsou příznaky leptospirózy?

Někteří nakažení psi nevykazují žádné symptomy onemocnění, u jiných je průběh lehký a psi se uzdraví. U části nakažených psů se však může rozvinout závažné onemocnění, které může skončit i smrtí. Příznaky onemocnění leptospirózou u vašeho psa mohou být následující:

  • Horečka
  • Citlivost svalů na dotek
  • Zvýšená žíznivost
  • Změny týkající se močení
  • Zvracení a průjem
  • Letargie
  • Ztráta chuti k příjmu krmiva

Řada příznaků leptospirózy se objevuje i u jiných onemocnění. Kvůli možnému kontaktu vašeho psa s infekcí můžete mít podezření na leptospirózu, diagnózu však jednoznačně stanoví až veterinář, který provede klinické vyšetření a pro potvrzení nálezu může doporučit řadu testů, např. vyšetření krve a moči.

Jak závažná je leptospiróza?

Leptospiróza může mít život ohrožující dopad na ledviny, játra, mozek, plíce a srdce. I psi, kteří se uzdraví, mohou být nadále ohroženi chronickým selháním ledvin. Odhaduje se, že až 80–90 % psů s krátkodobými, avšak závažnými ledvinovými potížemi, je ohroženo chronickým selháním ledvin.

Jak se leptospiróza šíří?

Bakterie vyvolávající leptospirózu se šíří močí nakažených zvířat, dostávají se do vody nebo do půdy a mohou tam přežívat celé týdny či měsíce. Tyto bakterie se pak do těla dostávají přes sliznice (zejména sliznice očí, nosu nebo úst), případně v místech řezných ranek či škrábanců. Pokud patogen pronikne do ledvin nebo močového měchýře psa, šíří se bakterie dál pokaždé, když pes močí.

Je důležité si uvědomit, že leptospirózou se mohou nakazit jak zvířata, tak lidé.

Kteří psi jsou leptospirózou ohroženi?

  • Psi na venkově – Psi, kteří pracují, loví nebo si hrají ve volné přírodě nebo přichází do styku s hospodářskými zvířaty.
  • Psi z předměstských oblastí – Psi, kteří se mohou na dvorcích a v okolí domu dostat do kontaktu s volně žijícími zvířaty (včetně potkanů, myší atd.).
  • Psi ve městech – Psi, kteří se pohybují na veřejných chodnících, chodí do psích parků nebo rádi prozkoumávají veřejné prostory.

Jak mohu svého psa před leptospirózou chránit?

Nejlepší prevence spočívá v kontrole prostředí, ve kterém by váš pes mohl s největší pravděpodobností přijít do kontaktu s leptospirózou. Konkrétně to znamená omezit výskyt hlodavců. Snažte se tam, kde se váš pes pohybuje, udržovat pořádek a odstraňovat zbytky jídla a odpadky, které by mohly přitahovat potkany, myši a další volně žijící zvířata.

Svému psovi můžete dále zabránit v přístupu ke kontaminované vodě. Při procházkách venku nenechávejte psa pít ze stojaté vody nebo si v ní hrát. Místa blízko vašeho bydliště, kde se drží stojatá voda, se snažte vysušovat, neboť právě ta mohou být zdrojem leptospirózy. Psa byste také neměli nechat plavat nebo si hrát v pomalu tekoucích řekách nebo ve vodních zdrojích, ze kterých pijí volně žijící zvířata, případně v nich plavou či k nim obecně mají přístup.

Jak mohu před leptospirózou chránit sebe a své blízké?

Nejpravděpodobnějším způsobem, jak se člověk může nakazit leptospirózou, je kontakt s močí nakaženého psa. Pokud má váš pes leptospirózu, je velmi důležité dodržovat hygienická opatření, a to i poté, co se pes vyléčí. Při úklidu po psovi například používejte ochranné rukavice, nedovolte mu, aby vám či vašim dětem olizoval obličej a podobně.

Musí být můj pes očkován proti leptospiróze?

I přesto, že očkování proti leptospiróze není součástí základního vakcinačního programu, každoroční vakcinace je jednoznačně nejlepší ochranou vašeho psa proti tomuto onemocnění a jeho hlavním příčinám. Rizika spojená s případnou nákazou vašeho psa vám pomůže vyhodnotit veterinář.