Tepelný úpal

Blížící se léto, se sluncem a pěkným počasím nás vybízí k trávení více času venku. Někdy se však musíme vyrovnávat s velmi vysokými teplotami, stejně jako my lidé, i některá zvířata mohou horka těžce snášet. Psi mají omezenou možnost uvolňovat teplo, na rozdíl od lidí se totiž psi nepotí. Jejich hlavním způsobem snižování teploty těla je dýchání a oddychování. Zejména starší psi, otylí a psi trpícími srdečními chorobami snášejí horka velmi špatně. Rovněž psi s krátkým čenichem (tzv. brachycefalická plemena, např. boxer nebo buldok) mohou mít problémy s ochlazováním. U těchto plemen může dojít během namáhavého dýchání ik otoku hrdla, což může ještě více snížit efektivitu tepelné výměny a v konečném důsledku tepelný úpal.

Co znamená tepelný úpal?
Tělesná teplota psa je stálá a činí 37,5 až 39 stupňů celsia. K tepelnému úpalu dochází tehdy, když regulační mechanizmy psa nejsou schopné udržet tělesnou teplotu v těchto mezích a dochází k jejímu nekontrolovatelnému nárůstu. Během tepelného úpalu se tělesná teplota psa zvyšuje a může překročit až 41 stupňů celsia. Taková vysoká teplota způsobuje metabolické poruchy vyplývající z poškození tělesných bílkovin. Psi nemají možnost v případě příliš dlouhého pobytu na slunci během horkých dnů uvolňovat teplo, a to zejména, když jsou uzavřeni v autě nebo když jsou aktivní během dusného a parného počasí (např. sportovní psi, nebo lovečtí psi).

Projevy
Psi s tepelným úpalem intenzivně dýchají, jejich dech se může stát plytkým a nepravidelným. Barva dásně se mění na tmavě červenou nebo sinavou barvu. Psi mohou být dezorientovaní, mohou mít problémy s udržením rovnováhy nebo ztrácet vědomí. Občas se objevuje zvracení, průjem a třes.

Léčba
Pamatujme si, že tepelný úpal je náhlý,život-ohrožující stav. Při prvních projevech je nutno,co možná nejrychleji zavést psa k nejbližšímu veterináři. Nedostatečná reakce z naší strany může velmi rychle skončit smrti psa. Než se dostaneme k veterináři, měli bychom přenést psa na chladnější místo, obložit ho chladnými, mokrými ručníky, zejména v oblasti krku, hlavy, tlapek a slabin.

Jak můžeme ochránit psa před tepelným úpalem?
Pamatujme si, že náš pes musí mít neustále přístup k čerstvé pitné vodě. Pokud trávíme čas venku, poskytněme našemu psu stín a nevystavujme ho bezprostřednímu působení slunečních paprsků. V období horka se vyhýbejme procházkám během poledne. Vhodnější je venčit psa brzo ráno nebo večer, když jsou již teploty přijatelnější.

Nikdy nenechávejme svého psa v autě, dokonce ani tehdy, když auto stojí ve stínu, a my v autě pootevřeme okno. Během velkých veder se vnitřek auta zahřívá velice rychle a stává se pro našeho psa smrtelnou pastí.

Sledujte nás: