Psinka

Co je to psinka?
Psinka je virové, vysoce nakažlivé onemocnění, které je způsobeno virem z čeledi Paramyxoviridae.

Kteří psi se mohou virem psinky nakazit?
Psinka může postihnout všechny psy bez ohledu na plemeno, věk nebo pohlaví. Nejcitlivější k infekci virem jsou štěňata mezi 3.-6. měsícem věku.

Jak se onemocnění šíří?
Virus se přenáší přímým i nepřímým kontaktem, například pitím z jedné misky. Do domu může být z venkovního prostředí zanesen na botách nebo oblečení. Možný je i intrauterinní přenos z nakažené matky na štěňata.

Příznaky
Inkubační doba trvá obvykle 3-7 dnů. Psi mohou mít několik dnů horečku, která střídavě odezní a opět se vrací (intermitentní horečka). Nakažení psi trpí nechutenstvím, bývají letargičtí a mnohdy s hnisavým výtokem z očí i nosu. Další příznaky závisí dle formy infekce.
– Plicní forma: je nejčastější, kromě sekrece hnisu očí a nosu je často pozorována bronchitida, pneumonie, kašel a dýchavičnost. Může vést až k edému plic a respiratornímu selhání.
– Střevní forma: zvracení, průjem (mnohdy krvavý).
– Oční forma: psi jsou citliví ke světlu, epifora (výrazný slzotok), rohovkový vřed, zánět duhovky, zánět očního nervu a náhlá slepota jsou typické pro tuto formu psinky.
– Zrohovatění polštářků: vzácný příznak. Jedná se o odlišnou formu onemocnění, která se objeví až poté, co počáteční příznaky přetrvávaly několik týdnů. Je charakteristická výrazným ztluštěním polštářků na tlapkách. Nosní houba vysychá a praská.
– Nervová forma: u psa pozorujeme záškuby obličejových svalů, parézy, paralýzy, záchvaty, nystagmus, halucinace, poruchy chování, opírání se o překážky, náklon krku, přecitlivělost.
– Encefalitida starých psů: vzácná forma psinky, postihuje psy, kteří v minulosti přežili infekci, obvyklými příznaky je demence, letargie, slepota a potíže s pohybem.

Jak poznat psinku?
Poté, co zpozorujete některý z výše uvedených příznaků, je nutné navštívit veterinárního lékaře. Kromě zřejmých symptomů má veterinář možnost diagnostikovat psinku testy, ve specializovaných laboratořích.

Léčba
Terapie psinky není jednoduchá. Úmrtnost dosahuje až 80 %. Každá léčba je šitá na míru konkrétnímu pacientovi a závisí na klinických příznacích a kmenu viru. Běžně užívanými léky jsou antivirotika, antibiotika, vitamíny, krémy a oční kapky. Nejdůležitější je udržet dostatečnou hydrataci pacienta, zvláště jedná-li se o střevní formu.

Jak ochránit svého psa před psinkou?
Doporučuje se vakcinovat psy proti infekčním chorobám (ty zahrnují i psinku). Frekvence očkování je dána veterinárním lékařem. Nejčastěji jsou štěňata očkována dvakrát až třikrát v intervalu tří týdnů. Další vakcinace pak probíhá po roce a ta následující každé 3 roky.

Sledujte nás: