Potravinová alergie

Jedná se o formu alergie, jejímž alergenem je potravinová složka nebo potravinové složky. Je nutno podotknout, že „potravina nezpůsobuje alergii“, to jen „zvíře je alergické na potravinu“. A tudíž vyhýbání se jakýmkoliv potravinám u zdravých zvířat je iracionální. Doposud nebyly důkladně specifikovány bezprostřední příčiny potravinové alergie. U psů jsou nejčastějšími alergeny bílkoviny, které se vyskytují v hovězím mase, mléku, pšenici nebo drůbežím mase.

U pacientů s potravinovou alergii dochází k narušení komplexní rovnováhy mezi obsahem zažívacího traktu a jeho imunitním systémem, což vede k rozvoji klinických projevů. Potravinová alergie se může projevovat různými formami. Nejčastěji se setkáváme s kožními projevy, které mohou připomínat projevy atopického zánětu kůže, jako například svědění, zarudnutí, strupy či pupínky. Kromě viditelných kožních změn se mohou současně nebo samostatně vyskytovat projevy pocházející z trávicího traktu, jako například průjmy nebo zvracení. V případě podezření na potravinovou alergii je jediným způsobem ,jak definitivně rozpoznat toto onemocnění, je zavedení eliminační diety, sestávající z krmení psa výhradně speciálním hypoalergenním krmivem, a to po dobu 8-12 týdnů. Hypolaergenní krmivo je krmivo, které obsahuje pouze hydrolyzovanou bílkovinu, jejíž částice jsou příliš malé na to, aby vyvolaly reakci imunitního systému. Diety, které obsahují speciálně vybrané zdroje bílkovin, ne vždy splňují svou roli, poněvadž zvíře může být akorát alergické právě na tuto bílkovinu.

Diagnostický test na potravinovou alergii je prováděn až po eliminaci běžných alergií, čili zánětu kůže způsobeného přítomností blech a atopického zánětu kůže. Pokud se projevy alergie po zavedení eliminační diety zmírní, je potřeba za účelem potvrzení diagnózy zavést provokační dietu, obsahující samostatný zdroj bílkoviny. Během tohoto testu je nutno důkladně sledovat psa a v případě zhoršení stavu se určuje, na co je zvíře alergické.


V případě projevů vyvolaných trávicím traktem je potřeba eliminovat jiná onemocnění, jako například potravinovou intoleranci nealergického původu, jako chronické záněty trávicího traktu, průjem vyvolaný antibiotiky, exokrinní pankreatická nedostatečnost nebo trávicí potíže. Často nahrazení stávající stravy krmivem s lepší stravitelností nebo eliminace různých „zpestření“ ve formě zbytků lidských obědů problém vyřeší. Každé podezření na potravinovou alergii musí být důkladně vyšetřeno a jeho ověřování by mělo probíhat za dozoru veterinárního lékaře, v souladu s výše uvedenými doporučeními.

Sledujte nás: