Poporodní eklampsie

Co je to eklapsie?
Eklampsie je závažný, život ohrožující stav způsobený nízkou hladinou vápníku v krvi. Eklampsie, také známá jako poporodní tetanie, obvykle vzniká 1 až 4 měsíce po porodu. Může se však vyskytnout i před porodem, během porodu anebo v pozdní laktaci.

Kdo trpí eklampsií?
Eklampsie je často popisována u trpasličích plemen: čivava, trpasličí pinč, shih tzu, toy pudl, mexický naháč, pomeranian. Rizikové faktory pro vznik tohoto onemocnění zahrnují podávání vápníku během březosti, nadměrnou velikost plodů, špatnou výživu v březosti a první vrh štěňat.

Příznaky
Feny bývají neklidné, podrážděné a bez zájmu o mláďata. Poté začínají lapat po dechu a kňučet, přidává se horečka, zvracení a někdy i průjem. Feny mohou chodit toporně a mít záchvaty. V některých případech dochází až k otoku mozku a smrti.

Terapie
Pokud pozorujete tyto symptomy u své feny, kontaktujte ihned svého veterinárního lékaře. V naléhavých případech je nutná hospitalizace. Základem léčby jsou nitrožilní injekce vápníku. Fena vyžaduje během terapie kontinuální monitoring kvůli riziku kardiovaskulárních komplikací. V případě, že se příznaky zintenzivňují, je nutné zvážit odstavení mláďat od matky alespoň na 24 hodin.

Pokud je vaše fena březí, nechte si od svého veterináře doporučit správnou dietu. Samotné přidávání doplňků ke krmivu totiž může vést k poporodní eklapsii.

Sledujte nás: