Parvoviróza

Co je parvoviróza?
Parvoviróza je onemocnění způsobené virem z čeledi Parvoviridae. Pro tento virus je typická extrémní odolnost vůči vlivům vnějšího prostředí. V trusu infikovaných zvířat může přežívat až 6-12 měsíců.

Jak se šíří?
Virus vstupuje do psího těla výhradně přes trávicí trakt. Šíření infekce probíhá trusem, močí nebo slinami postižených zvířat, ale může se přenášet i kontaktem s kontaminovanými předměty. My sami můžeme virus přenášet na botách i několik týdnů poté, co jsme se prošli po cestě, na kterou se vykálel nakažený pes.

Kteří psi jsou nejcitlivější?
Virus napadá hlavně mladé psy do 6 měsíců věku, kteří ještě nebyli vakcinováni. Štěňata do stáří 4 měsíců jsou nejzranitelnější, poté již úmrtnost klesá. Naopak i psi starší 8 let, kteří nebyli nikdy vakcinováni a žijí ve větších skupinách, se mohou snadno stát obětí viru. Bylo zjištěno, že němečtí ovčáci, dobrmani a rotvajleři jsou k infekci citlivější.

Příznaky
Inkubační perioda trvá mezi 7 a 14 dny. Po uplynutí této doby se setkáváme s náhlým a intenzivním zvracením. Infikovaní psi bývají obvykle letargičtí a bez chuti k jídlu a pití. Vyskytuje se vysoká horečka. Po několika hodinách začíná pes mít vodnatý, zapáchající a velmi často krvavý průjem. Rychle dochází k dehydrataci, elektrolytové dysbalanci a později i ke ztrátě hmotnosti. Může dojít až k šoku a smrti. Kromě střevní parvovirózy existuje i forma srdeční. Ta nejčastěji postihuje velmi malá štěňata do dvou týdnů věku. Infekce v těchto případech postupuje extrémně rychle a prakticky vždy vede ke smrti štěněte.

Léčba
Pokud u svého zvířete pozorujete uvedené symptomy, měli byste co nejdříve kontaktovat svého veterinárního lékaře. Ten dle klinických příznaků, testů nebo rychlé diagnostiky dokáže rozlišit, jestli je váš pes nakažen virem parvovirózy. Parvoviróza je velmi vážné onemocnění s akutním průběhem, a proto je nutné pacienta hospitalizovat. Nitrožilní podávání léčiv, dávky infuzí přizpůsobené potřebám pacienta (v závislosti na výsledcích krevních testů), léky proti zvracení, antibiotika a léky na ochranu žaludeční sliznice jsou nezbytné ve všech případech parvovirózy. Použití anti-séra (suspenze protilátek proti parvoviru) je rovněž možné.

Prevence
Musíme mít na paměti, že terapie parvovirózy u psů není vždy úspěšná. Jedinou možnost, jak ochránit svého psa před touto nebezpečnou nemocí, představuje vakcinace. Štěňata musí být očkována dvakrát či třikrát ve 3-4 týdenních intervalech. Další vakcinace musí být provedena za rok a poté každé tři roky. Je pravidlem, že pokud se v domácnosti vyskytovalo nakažené štěně, neměli bychom po následující 6 měsíců pustit dovnitř žádného nevakcinovaného jedince.

Sledujte nás: