Onemocnění srdce

Psi často trpí nemocemi srdce. Kardiovaskulární poruchy se mohou objevit u štěňat, dospělců a také u psů seniorského věku, bez ohledu na pohlaví či plemeno. Pro veterinárního lékaře je klíčová auskultace srdce během pravidelných kontrol před vakcinací a odčervením. Včasná diagnostika srdečních onemocnění může pomoci vašemu psovi zůstat v kondici i v následujících letech.

Štěňata
Se srdečními vadami se setkáváme u velmi malých štěňat už ve stáří pouhých několika týdnů.
Jedná se o vrozené vady. Takováto štěňata bývají menší a slabší než jejich sourozenci, ve srovnání se zbytkem vrhu také více spí a méně si hrají. Někdy se štěně vyvine normálně a defekt se projeví až v pozdějším věku, zpravidla však do dvou let života. U velkých a obřích plemen je incidence srdečních vad vyšší.

Dospělí psi 4-8 let
Druhá skupina, která může vykazovat příznaky srdečních onemocnění, jsou mladí psi velkých a obřích plemen mezi 4 a 8 lety života. Mezi hojně postižená plemena patří: dobrman, německý ovčák, německá doga, irský vlkodav a boxer. U těchto psů se vyskytuje dilatační kardiomyopatie (srdce se zvětší za současného ztenčení stěny komor). Nemocní psi kašlou, zpočátku sporadicky a poté častěji. Dále si všimneme toho, že se pes snadněji unaví, nechce si hrát nebo běhat a občas je malátný. V pokročilých případech dochází ke vzniku edému plic, což je život ohrožující stav.

Starší psi
Třetí skupinou jsou psi menších plemen v seniorském věku (7-14 let). Tato zvířata často trpí degenerativním onemocněním srdečních chlopní. Predisponovaná plemena jsou: jezevčík, pudl a yorkširský teriér. Příznaky zůstávají často bez povšimnutí. Sníženou aktivitu, ospalost a unavitelnost si mnohdy vysvětlujeme vysokým věkem. Všechny tyto příznaky však mohou ukazovat právě na degenerativní onemocnění srdečních chlopní.

Mějte na paměti, že kardiovaskulární onemocnění se rozvijí plíživě. Mohou progredovat velmi pomalu a pouze s minimálními nebo žádnými příznaky. Právě proto by měl být pes pravidelně kontrolován veterinárním lékařem. U plemen zatížených plemennou predispozicí je doporučitelné echokardiografické nebo elektrokardiografické (EKG) vyšetření srdce.

Sledujte nás: