Lymská borelióza

Co to je borelióza?
Borelióza, nazývaná rovněž Lymskou boreliózou, je chronickým onemocněním lidí i zvířat vyvolané bakterií Borrelia burgdorferi. Nositelem této bakterie jsou klíšťata rodu Ixodes. V přírodních podmínkách jsou k nákaze citliví volně žijící i domácí ptáci, psi, kočky, koně, dobytek a člověk.

Jak je možné se nakazit boreliózou?
Mnoho klíšťat je infikováno boreliemi. Klíšťata se nacházejí nejen v lesích a na loukách, ale rovněž čím dál častěji v městských parcích anebo na trávnících. Zdrojem nákazy jsou výhradně klíšťata. Klíšťata se nakazí tak, že sají krev od infikovaných zvířat. Nejčastěji se jedná o hlodavce, králíky, jeleny, srny a ptáky, kteří mohou přenášet nákazu na velké vzdálenosti.

Přenášeči bakterií jsou všechna vývojová stádia klíštěte (larva, nymfa a dospělec). K přenesení nákazy dochází prostřednictvím slin klíštěte během bodnutí hostitele. Bakterie z místa kousnutí klíštěte proniká do krve a touto cestou dále do vnitřních orgánů, nervového systému a kloubů. V synoviální tekutině a v centrálním nervovém systému mohou baktérie velmi dlouho přežívat, bez jakýchkoliv projevů.

Příznaky
První příznaky se mohou u psa projevit teprve až po 2-5 měsících od nakažení. U psa se mohou objevit bolesti jednoho nebo několika kloubů. Infikovaný kloub je často nateklý, teplejší a citlivý na dotek. V souvislosti s tím mohou psi kulhat, nechtějí chodit na procházky. Může se objevit nechutenství, apatie a zvýšená tělesná teplota. Druhotně může docházet k poškození jater a ledvin. Tzv. migrující erytémy, které jsou charakteristické pro boreliózu u člověka, se u psa prakticky neobjevují.

Jak se můžeme před onemocněním chránit?
Léčba boreliózy je složitá a dlouhodobá. Je založena na podávání odpovídajících antibiotik a protizánětlivých léků. Pamatujme si, že naše psy můžeme před tou chorobou chránit. Vhodné je psy před invazí klíšťat chránit pomocí obojků, tablet nebo spot-on přípravků. S ohledem na klimatické oteplování bychom měli našeho psa chránit po většinu roku.

Proti borelióze existují také vakcíny. Obvykle lze psy očkovat ve věku 9-12 týdnů dvěma očkovacími dávkami s 3-týdenní přestávkou. Následně by takovéto očkování mělo být opakováno každoročně.

Sledujte nás: