Leptospiróza


Co je to leptospiróza?

Leptospiróza je infekční onemocnění lidí a zvířat způsobené bakterií rodu Leptospira. U psů může mít charakter akutní nebo chronický. Vede k sepsi, selhání jater, reprodukčním problémům a selhání ledvin.

Jak se může pes nakazit leptospirózou?
Mezi přírodní zdroje nákazy patří hlodavci (především potkani) a hospodářská zvířata, ti všichni vylučují bakterie močí. Hlavními přenašeči jsou nemocná zvířata a asymptomatičtí nosiči. Psi se mohou nakazit pozřením kontaminované potravy nebo vody. Roli v šíření infekce mohou hrát i vnější parazité. Psi se obvykle nakazí potravou, sliznicemi a neporušenou kůží. Přenos z matky na mláďata nebo pohlavní přenos je také možný.

Příznaky
Inkubační doba trvá mezi 4 až 12 dnů. Dle klinických příznaků je onemocnění velmi těžké diagnostikovat, neboť jsou jen velmi málo specifické. Pokud však není terapie zahájena dostatečně brzy, vyvíjí se akutní selhání ledvin, které často vede ke smrti.

Progrese infekce závisí na věku, imunitní reakci, a nakonec i na virulenci onemocnění. Nemocní psi manifestují ztrátu chuti k jídlu, smutek, slabost, zvracení, krvavý průjem. Může se objevit i svalová bolest. Pes je poté bolestivý při každém dotyku, běhá strnule a nepřirozeně. Běžným příznakem je tmavě žlutá až hnědá moč. Dále mohou mít psi horečku, ascites, žloutenku, drobné kožní krváceniny a být dehydratovaní.

Jak mohu svého psa ochránit před leptospirózou?
Je znepokojujícím faktem, že nakažený pes může velmi snadno infikovat člověka. Právě proto, že leptospiróza patří mezi nemoci přenosné na lidskou populaci, je zásadní zastavit infekci ještě předtím, než se stihne rozšířit na další psy.

Existuje mnoho situací, při nichž může dojít k infekci, takže prakticky každý pes je ohrožen leptospirózou. Nejvyšší riziko přenosu je při častém kontaktu s hostitelskými zvířaty (to se týká především psů z farem, kteří se potkávají s hospodářskými zvířaty, ale také loveckých a pasteveckých psů). Psi doprovázející své majitele na procházky do lesa a také ti, kteří žijí poblíž vody (tůní, rybníků), bývají častěji nakaženi leptospirózou, jelikož tyto vodní zdroje mohou být kontaminovány močí nakažených hlodavců.

Bereme-li vše výše uvedené v úvahu, je klíčové, aby byl každý pes vakcinován proti leptospiróze, což by ve svém důsledku mohlo zastavit i její šíření na lidskou populaci. Vakcína proti leptospiróze je obvykle složkou kombinované vakcíny, kterou štěňata dostávají mezi 8 a 12 týdnem věku a která se každoročně revakcinuje.

Sledujte nás: