Leishmanióza

Co je leishmanióza?
Leishmanióza je onemocnění lidí a zvířat způsobené parazity. Časté je ve středomoří, ale vzácné případy jsou hlášeny i ze severozápadu Německa, ze Švýcarska a Belgie. Spolu s nárůstem cestování můžeme očekávat více případů onemocnění kdekoliv v Evropě.

Příčina
Leishmanióza je způsobena prvokem rodu Leishmania. Tito paraziti jsou přenášeni koutulemi rodu Phlebotomus. Onemocnění se endemicky vyskytuje u mnoha savců, včetně psů, hlodavců, opic, lenochodů, mravenečníků a vačic. Parazit se přenáší kousnutím hmyzu, který předtím nasál krev postiženého jedince.

Příznaky
Předtím, než se objeví první symptomy může proběhnout mnoho měsíců i let. Poté, co se kousnutím dostane parazit do krevního oběhu, se šíří do dalších orgánů, zejména sleziny, jater a kostní dřeně nebo může vyvolat lokální záněty kůže. Kvůli jemnější kůži jsou mladí psi náchylnější k infekci, nicméně onemocnět může pes v jakémkoliv věku. Příznaky jsou různorodé, proto je diagnostika složitější. Může být pozorováno výrazné hubnutí spolu se zvětšenými mízními uzlinami. Kožní příznaky, zejména ztráta srsti a šupinatění ukazují na kožní formu infekce. Kožní změny začínají typicky na hlavě – nejprve kolem očí a potom postupují téměř na celé tělo. U chronických forem onemocnění a když pacient není adekvátně léčen se objevuje krvácení z nosu, průjem, otoky kloubů a dokonce neurologické příznaky postižení mozku. Může se vyskytnout i selhání jater nebo ledvin.

Prevence
Léčba leishmaniózy je ne vždy úspěšná, proto je prevence zvláště důležitá. Při prevenci jsou důležité kvalitní repelentní přípravky, jako například obojek Scalibor.

Sledujte nás: