Infekční laryngotracheitida


Infekční laryngotracheitida (známá také jako psincový kašel) je infekční onemocnění, které postihuje psy všeho věku. Nejčastěji se vyskytuje na místech s vysokou koncentrací psů (útulky, psí hotely, výstavy), nicméně i domácí mazlíčci jsou náchylní k tomuto onemocnění. Setkáváme se s ní především na podzim a v zimě.

Příčina
Onemocnění je způsobeno kombinovanou infekcí bakteriálního a virového původu, jako hlavní původce je označovaná bakterie Bordetella bronchiseptica.

Příznaky
Psi se nakazí přímým kontaktem. Pokud je zvíře v dobrém fyzickém stavu, onemocnění probíhá skrytě, často bez výrazných symptomů. U psů, kteří jsou oslabení, stresovaní nebo nakažení parazity, může onemocnění probíhat akutně nebo chronicky. Pokud dojde ke komplikacím a vyvine se pneumonie, může dojít až ke smrti zvířete.

Hlavním příznakem je suchý, často intenzivní a prudký kašel. Psi většinou netrpí nechutenstvím. Někteří se mohou po kašli dávit nebo zvracet. Můžeme si všimnout toho, že psi polykají vlastní nadávené sekrety. Návaly kašle se často objevují během krmení nebo vycházky (změna okolní teploty, tlak na hrtan a průdušnici). Pokud pozorujete podobné příznaky u svého psa, měli byste navštívit veterinárního lékaře. Včasná diagnóza a cílená léčba výrazně zvyšuje pravděpodobnost, že se vaše zvíře plně uzdraví.

Léčba
Je doporučována držet psa v suché a větrané místnosti. Veterinární lékař zvolí léčbu, která bude zahrnovat léčiva určená ke stimulaci imunitního systému, antitusika, bronchodilatátory či antibiotika. Je nutné mít na paměti, že nemocné zvíře musí mít vždy k dispozici čerstvou vodu o správné teplotě.

Prevence
Existuje mnoho typů vakcín, které chrání psy proti psince, parainfluenza a bordetelóze. Preventivní vakcinace každého psa v létě nebo časném podzimu předtím než udeří první mrazíky, je všeobecně doporučovaná. Kromě toho by psi měli být imunizováni tři týdny před jakoukoliv výstavou nebo před začleněním do výcvikové skupiny. Revakcinace se provádí každoročně.

Sledujte nás: