Hemobartonelóza (mykoplazmóza)


Co je Hemobartonelóza?

Hemobartonelóza je onemocnění které bylo dříve známo pouze u koček. Nově bylo rozpoznáno i u psů. Způsobuje ji parazit Mycoplasma haemocanis. Parazit žije na červených krvinkách, které poškozuje.

Jak se onemocnění šíří?
Mycoplasma se šíří krví, tedy konkrétně to může být přímým kontaktem (rány a škrábance) nebo krevní transfúzí. Možný je též přenos blechami nebo klíšťaty.

Příznaky
Inkubační doba je 8 až 15 dní. Onemocnění je často bezpříznakové, ale může vzplanout během období oslabeného imunitního systému, stresu nebo nemoci. Hemobartonelóza způsobuje anemii. Psi většinou ztrácí chuť, hubnou, jsou apatičtí a mají zvýšenou teplotu. Někdy se může objevit žloutenka (zežloutnutí kůže, bělma očí a sliznic).

Léčba
Příznaky jsou nespecifické a diagnóza tak musí být stanovena mikroskopickým vyšetřením povrchu červených krvinek. Vhodné je vyšetření opakovat ve 2-3 denních intervalech. Může se stát, že se nepodaří léčbou kompletně eliminovat parazita, v těchto případech se stává pes celoživotním nosičem.

Prevence
Můžeme chránit naše psy před onemocněním a to především prevencí před externími parazity jako jsou blechy, klíšťata, vši a komáři.

Sledujte nás: