Falešná březost (pseudogravidita)

Co to je falešná březost?
Falešná březost se objevuje u nesterilizovaných fen, nejčastěji mezi 50. a 80. dnem po hárání. Jedná se o fyziologický stav, spojený s přirozených chováním divokých psovitých šelem. Ve vlčích stádech se rozmnožuje pouze alfa samice. Ostatní samice obvykle nebývají březí, ale také se na výchově a krmení štěňat podílejí (rovněž mají laktaci). Falešná březost u psů často probíhá bez jakýchkoliv průvodních znaků. Zaniká spontánně po cca 3 týdnech. Pokud si všimneme jakýchkoliv projevů falešné březosti u naší fenky, neotálejme s návštěvou u veterináře. 

V pokročilých stádiích může dojít k zánětu mléčné žlázy, který je velice bolestivý a může vést k vážným komplikacím, včetně sepse.

Projevy falešné březosti
Můžeme si všimnout zvětšení mléčné žlázy, někdy po stlačení prsní bradavky z ní vytéká mléko. Fena si může připravovat pelech, přinášet do něj hračky, plyšáky a jiné předměty.
Tyto předměty fenka považuje za vržená štěňátka, může si je přitahovat k prsním bradavkám, lízat je a starat se o ně. Některé fenky velmi nerady opouštějí svůj pelech, nechtějí dokonce ani chodit ven na procházky. Může se u nich objevovat snížená chuť k jídlu, mohou být skleslé, anebo naopak hyperaktivní.

Léčba falešné březosti
Před zahájením jakékoliv léčby je potřeba se ujistit, zda naše fenka skutečně nečeká potomstvo. Po vyloučení březosti veterinář zvolí vhodnou formu léčení. U pokročilých stavů falešné březosti je nutná farmakologická léčba.

Svému psu můžete pomoci i vy: nedovolte, aby si Vaše fenka začala budovat pelech a hromadit hračky. Svým fenkám neprokazujte příliš své city, nehlaďte je na břiše (může to způsobit zvýšenou tvorbu mléka), zajistěte jí více pohybu a zábavy. Informujte se u svého ošetřujícího veterináře na změnu stravy (správná výživa může období falešné březosti zkrátit).

Sledujte nás: