Ehrlichióza

Co je Ehrlichióza?
Ehrlichióza je infekční onemocnění postihující mnoho tělních orgánů. Je způsobeno riketsiovou bakterií z čeledi Ehrlichiaceae. Riketsie jsou přenášeny klíšťaty. Předpokládá se, že okolo 12-21% klíšťat je infikováno tímto patogenem. Nejvnímavější k infekci je Německý ovčák a mladí psi všech plemen.

Příznaky
Ehrlichie žijí obyčejně v bílých krvinkách a krevních destičkách a potom se šíří do celého těla. To poté vede k poškození kostní dřeně a snížení počtu červených a bílých krvinek a krevních destiček. Inkubační doba je 4-11 dní. Příznaky Ehrlichiózy jsou různé a nespecifické. Zpočátku jsou psi apatičtí, slabí a mají vysokou horečku. Při akutní formě způsobuje ztrátu hmotnosti, zvětšení sleziny a mízních uzlin a někdy můžou mít hnisavý výtok z nosu. Další příznaky zahrnují zvracení, průjem, otok kloubů, záchvaty, paralýzu nebo další neurologické příznaky.

Léčba
Pokud pozorujeme některé z uvedených příznaků, tak bychom měli urychleně kontaktovat veterináře. Časná léčba může kompletně vyléčit pacienta. Nicméně neléčené onemocnění může rychlé vést k úhynu.

Prevence
K ochraně před klíšťaty bychom měli používat preventivní preparáty jako např. Kapky („spot-on“), obojky nebo tablety. Nejlepší je chránit psy celoročně, protože oteplování klimatu prodloužilo sezónu, kdy jsou klíšťata aktivní. Pamatujte také na to, že onemocnění je přenosné na lidi prostřednictvím klíšťat. Onemocnění je zvláště nebezpečné pro starší lidi s horším imunitním systémem. Mortalita se pohybuje mezi 2 až 10%.

Sledujte nás: