Cukrovka.


Co je to cukrovka?

Cukrovka (diabetes) je metabolické onemocnění způsobené částečným nebo úplným nedostatkem inzulinu. Inzulin je produkován beta buňkami pankreatu a pomáhá regulovat hladinu cukru v krvi. Nedostatečná koncentrace inzulinu vede k vyšší hladině cukru v krvi, ketoacidóze, a pokud není zahájena terapie, pes upadá do komatu a může následovat smrt.

Kdo je ohrožen cukrovkou?
Diabetes se většinou vyskytuje u psů ve středním a seniorském věku. Často se jedná o feny, obvykle nekastrované a nebo obézní. Mezi plemena zvláště predisponovaná k cukrovce patří: malý knírač, jezevčík, pudl, yorkšírský teriér, bígl, labrador a west highland white teriér. Diabetes může vzniknout jako následek pankreatitidy, Cushingova syndromu, hyperthyroidismu a nebo jako efekt dlouhotrvající terapie, která zvyšuje hladinu cukru v krvi (glukokortikoidy, hormonální antikoncepce – progestiny).

Příznaky diabetu u psů
Jedním z prvních příznaku, který můžete u svého psa pozorovat, je nadměrná žíznivost a močení. Pokud jsme nuceni častěji plnit psí misku vodou nebo pokud chce pes častěji chodit na procházku, může se jednat o první známky diabetu. Někteří psi i přes zvýšenou chuť k jídlu ztrácejí hmotnost. Také celková kondice psa bývá snížená a při vycházkách nebo při hře se snáze unaví. Tyto příznaky jsou obvykle majitelem přehlíženy, neboť pokles výdrže je často přisuzován vyššímu věku.

Dále může dojít ke zhoršení zraku a vzniku katarakty (diskolorace očí způsobená zakalením čočky), která vede k trvalé slepotě. Pokud u svého psa pozorujete některý z uvedených příznaků, kontaktujte ihned svého veterináře.

Léčba diabetu
Diabetičtí psi musí být krmeni speciální dietou, sestavenou se zřetelem na jejich potřeby. Současně je nutné pravidelně aplikovat injekce inzulinu (jednou nebo dvakrát denně). Dávku a četnost podávání určí veterinární lékař. Neustálá spolupráce s veterinářem je nezbytná, zvláště pak na začátku za účelem určení správné dávky.

Na cukrovku neexistuje lék. Pravidelné kontroly a úzká spolupráce s vaším veterinářem jsou klíčové, pokud vlastníte psa s touto diagnózou. Pouze takto může váš pes žít dlouhý a spokojený život.

Sledujte nás: