Babesióza psů

Babesióza je v současnosti jedním z nejnebezpečnějších onemocnění psů. V důsledku nákazy ničí jednobuněční paraziti (nejčastěji Babesia canis) červené krvinky psa. V konečném důsledku dochází k silné anémii a žloutence. Klinický obraz babesiózy je podobný průběhu malárie u lidí. Tato nemoc se vyskytuje v celé Evropě, ale s různou intenzitou v různých jejích částech. Parazit je na psa přenesen klíšťaty druhu piják lužní (Dermacentor reticulatus) a klíště psí (Rhiphicephalus sanguineus).

Kdy se mohou psi nejčastěji nakazit?

Babesióza je tzv. importovanou infekcí. K nakažení psa může dojít zejména na jaře a v létě, kdy jsou klíšťata nejvíc aktivní, ale čím dál častěji dochází k onemocnění rovněž na podzim a v zimě. Vyskytuje se ve všech sousedních zemích, kde je považována za obrovskou hrozbu pro psy.

Jakým způsoben dochází k nákaze?

Od zahájení parazitování potřebuje klíště cca 36 hodin, aby nakazilo psa prvokem. Avšak první projevy onemocnění se objeví teprve až po uplynutí 5-7 dnů, ale inkubační doba nemoci může trvat dokonce i několik týdnů. Prodělání nemoci babesiózy nevytváří imunitu. Psi na ni mohou onemocnět prakticky každý rok, pokud nebudou používány odpovídající ochranné prostředky.

Jak se babesióza projevuje?

V závislosti na počtu prvků, jakož i na stavu imunitního systému daného psa se může onemocnění projevovat různými způsoby. Obvykle prvním příznakem je vysoká horečka (dokonce až 42 ºC), pes se stává apatický, chvěje se na nohou, více spí, brzy se unaví, nechce si hrát, může být více žíznivý při současném nechutenství.Psi skoro nikdy nemají suchý čenich. Jediný jistý způsob jak zjistit, zda má pes horečku, je měření teploty.

Proč je babesióza nebezpečná?

Během onemocnění dochází k intenzivnímu rozpadu červených krvinek, což se projeví onemocněním žloutenkou a silnou anémií. Po 1-2 dnech od výskytu prvních projevů nákazy se objeví krvavá (nebo čokoládově hnědá) moč, obsahující velké množství hemoglobinu z poškozených krvinek. V konečném stádiu neléčené babesiózy může dojít
k multiorgánovému selhání. Zdokumentované komplikace obsahují trombocytopenii, diseminovanou intravaskulární koagulopatii, akutní selhání ledvin, poškození jater, rozpad kosterního svalstva, plicní edém, poruchy centrálního nervového systému, zánět slinivky břišní, pokles krevního tlaku, poruchy srdečního rytmu, pokles koncentrace cukru v krvi, pokles koncentrace kyslíku v krvi a metabolickou acidózu.

Je babesióza léčitelná?

Včas diagnostikovaná babesióza je obvykle poměrně lehce léčitelná. Každé změny v chování psa musí být důvodem k návštěvě veterinárního lékaře, aby potvrdil nebo vyloučil onemocnění. Čekání „až to psovi přejde“ může být mimořádně nebezpečné.

Jak předcházet babesióze?

Stoprocentní ochrana před samotným prvokem neexistuje. Nejlepší volbou jsou přípravky, které zahubí klíště ihned po napadení psem, případně zabrání přisátí klíšťat, poněvadž mohou psa nakazit rovněž i jinými nemocemi. Informujte se u svého veterinárního lékaře na nejvhodnější způsob ochrany Vašeho psa před napadením klíštětem.

Sledujte nás: