Vykusování srsti


Příčiny lízání a vykusování srsti

Vykusování chlupů není u králíka samostatné onemocnění, ale spíše se jedná o příznak nerovnováhy metabolismu. Příčina vykusování srsti většinou spočívá ve stravě chudé na minerální látky. Někdy je to taky projev nevyhovujících životních podmínek (přeplněná klec, nahromadění výkalů), nebo hygieny (paraziti, plísňové infekce). Vykusování srsti po předchozím olizování se také objevuje u samic po porodu. Intenzivní olizování a polykání chlupů lze pozorovat i před porodem – s největší pravděpodobností jde o instinkt spojený s vytvářením hnízda. Samice svými chlupy vystele doupě a připraví ho pro novorozené králíčky.

Příznaky
Na králíkovi se mohou začít objevovat (způsobená sebepoškozováním) holá místa. Pokud si chlupy vykusují králíci vzájemně ve větší skupině, je možné narazit na kompletně holého jedince. Na prázdných místech naroste nová srst. V klecích se objevují chundelaté smotky chlupů. U králíků, kteří se olizují a chlupy polykají, se začínají v žaludku vytvářet chomáče zvané trichobezoáry. Ty mohou dosahovat takových velikostí, až zaplní žaludek a zabrání normální pasáži potravy a vstřebávání živin. Pokud se tato situace neřeší, vedou trichobezoáry k podvýživě, smrti nebo ruptuře žaludku s následným smrtelným zánětem pobřišnice.

Terapie
Pokud si všimneme tohoto chování, měli bychom navštívit veterinárního lékaře. Veterinář králíka vyšetří a zjistí, jestli ho netrápí paraziti nebo jiná kožní infekce a zhodnotí vyváženost stravy našeho mazlíčka.

Sledujte nás: