Úžeh


Králíci jsou velice citliví k vysoké teplotě vzduchu, zvlášť když se přidá i zvýšená vlhkost. Králíci se nepotí a dýchání jim na rozdíl od psů moc nepomůže. Proto během horkých dní může králík uhynout na teplotní šok.

Jak nastává teplotní šok?
Teplotní šok ohrožuje zvířata, která zůstávají na přímém slunci, třeba v kleci, a jsou bez přístupu k pitné vodě. Teplota působí na králíka daleko víc díky jeho srsti, pokud se okolní teplota vyšplhá ke 30°C, dosahuje králíkova tělesná teplota až na 43°C. Smrt přichází obvykle okolo 45-46°C. Během horkých letních dní trpí přehřátím hlavně březí samice, kojící samice a sající mláďata.

Příznaky
Prvním příznakem teplotního šoku je snaha o vyrovnání teploty dýcháním (králík normálně dýchá pouze pomocí čumáku). Můžeme také pozorovat letargii, slabost a žíznivost. Sliznice (spojivky a vnitřek tlamy) jsou podlité krví. Králíci pociťují křeče, záchvaty a nakonec umírají.

Postup
Majitel může králíka přemístit na chladnější zastíněné místo, postříkat jej lehce vodou a zmírnit tím projevy šoku. Dalším krokem je okamžitě zajistit veterinární pomoc. Některé symptomy odeznívají pozvolna, a proto se doporučuje sledovat králíkův zdravotní stav následujících sedm až čtrnáct dní.

Pamatujte, že šoku lze předejít chlazením místnosti, kde má králík svou klec (nebo klece samotné), při nástupu horkých dní. Můžete ostřikovačem pokropit klec studenou vodou, zastínit ji nebo natřít bílou barvou.

Sledujte nás: