Průjem


Průjmy jsou u králíků velmi běžné. Nebezpečí spočívá zejména v tom, že průjem může zapříčinit rychlé zhoršení králíkova zdravotního stavu. Proto bychom neměli při zpozorování řídké stolice na nic čekat a okamžitě navštívit veterinárního lékaře. Průjem dokáže králíka rychle dehydratovat a proto je prioritou léčby jej zavodnit.

Příčiny průjmů
Příčin může být mnoho. Může se jednat o stresovou reakci na stěhování, neznámé hlasité zvuky, změnu výživy, nedostatek vlákniny, vysoké množství uhlohydrátů nebo bílkovin v krmné dávce, příliš malé rozměry krmiva, podávání hnijící nebo fermentované zeleniny. Průjem mohou vyvolat také některé léky (například určitá antibiotika) či voda obsahující dusíkaté látky. Některé virové a bakteriální infekce (například Corynebacterium, Clostridium, Pasteurella a Escherichia coli) dokáží vyvolat zánět střev, který se projeví průjmem. Napadení motolicemi, tasemnicemi, hlísticemi, protozoární infekce a jiní vnitřní parazité se také obvykle manifestují změnou stolice.

Prevence
Zeptejte se veterináře na správnou skladbu stravy, která se postará o odstranění vašeho problému. Nezapomeňte pravidelně měnit králíkovi stelivo a odstraňujte zbytky potravy, které nesežral. Dále pamatujte na pravidelné doplňování čerstvé pitné vody.

Sledujte nás: