Přerůstání zubů a malokluze


Malokluze (špatné obrušování zubů) se u králíků objevuje velice často, protože jejich zuby rostou po celý život. K nejčastějším zubním problémům patří: přerůstání řezáků, nedostatečné broušení zubů, ztráta zubu nebo jeho zlomení, nerovnoměrné opotřebení stoliček, nadbytečné zuby.

Příčiny
Anomálie zubů jsou nejčastěji způsobeny nevhodnou stravou – absence tvrdého krmiva, které je nezbytné pro obrušování permanentně rostoucích řezáků (hlodáků), nebo nedostatek minerálních látek. U některých plemen jde o problémy vrozené a lze je odhalit po narození mláďat. Takto postižení králíci budou vyžadovat péči po celý život nebo lze jejich řezáky chirurgicky odstranit. S řešením vám poradí váš veterinář, ale tito jedinci by měli být vyřazeni z chovu.

Příznaky
Přerostlé zuby mají nerovné konce, kterými si mohou poranit dutinu ústní nebo jazyk. Takový stav způsobuje králíkovi bolest a utrpení, navíc je náchylnější k bakteriální infekci tvorbě vředů v dutině ústní a nemluvě o potížích s krmením. Králíci se zubními problémy se často přiblíží k potravě, vezmou ji do tlamy, ale kvůli bolesti hned vyplivnou. Objevuje se zvýšený slinotok a otírání čumáku do tlapek nebo o klec. Když se situace zhorší, přestanou králíci úplně jevit zájem o krmení a postupně slábnou a mohou nakonec i zemřít.

Terapie
Pokud zpozorujete zmíněné symptomy, navštivte svého veterinárního lékaře. Přerostlé řezáky se dají zbrousit. V některých případech je nezbytné tento zákrok pravidelně opakovat.

Prevence
Poraďte se s veterinářem o vhodné stravě pro vašeho králíka. Je důležité, aby kromě zeleniny dostával také něco tvrdého na okus. Například granule jsou vhodné na obrušování zubů a navíc obsahují hodně vápníku a fosforu, které jsou nezbytné pro správnou výživu zubů.

Měli byste pravidelně kontrolovat zdraví zubů vašeho mazlíčka – vhodná příležitost může být pravidelné roční přeočkování v ordinaci, nebo jiný domluvený termín.

Sledujte nás: