Onemocnění nervového aparátu – encefalitozoonóza

Co je encefalitozoonóza?
Encefalitozoonóza je choroba nervového systému králíků, jejím původcem je parazit Encephalitozoon cuniculi. Přestože většina králíků patří mezi jeho nositele (až 80%), ne u každého se projeví příznaky. Je možné, že se na manifestaci onemocnění podílí oslabení a stres. Tato choroba se může objevit i u jiných druhů. Dokonce i u lidí, pokud mají oslabený imunitní systém.

Jak se nemoc šíří?
Hlavním zdrojem nákazy je králičí moč, ale možný je i přenos mezi matkou a mláďaty. V prostředí mimo hostitele dokáže parazit přežít i několik týdnů. Proto existuje riziko, že se mohou vzájemně nakazit králíci sdílející stejnou klec, i když provádíte pravidelnou hygienu.

Příznaky
Nejběžnějším příznakem je náklon hlavy. Kromě toho se u králíků mohou rozvinout další symptomy – rozšířené zornice, nystagmus, paralýza končetin, porucha koordinace, ztráta rovnováhy, dokonce i epileptické záchvaty. E. cuniculi je schopný poškodit oko a způsobit poruchy zraku a dokonce slepotu. Při poškození ledvin se objevuje žíznivost, stejně jako časté močení. V pokročilých případech přestávají králíci zcela žrát.

Terapie
Při zjištění některého příznaku navštivte okamžitě veterinárního lékaře. Encefalitozoonóza se řadí k velmi nebezpečným nemocem, kterou navíc nelze vždy snadno léčit. Terapie spočívá v každodenním podávání léků a následování postupu podle veterinářových instrukcí.

Sledujte nás: