Onemocnění kůže

Nemoci kůže se u králíků objevují velice často. Může je zapříčinit například: poranění, bakteriální, parazitární nebo plísňová infekce. V seznamu najdete některá častá kožní onemocnění domácích králíků:

Ušní svrab způsobují mikroskopičtí parazitičtí roztoči (Psoroptes cuniculi). Nejvýraznější příznak je svědění. Králíci třepou hlavou a divoce se škrábou. Kožní změny v podobě šedobílých strupů se nacházejí obvykle hluboko v ušním kanálu, ale v některých případech se objevují i mimo ucho. Ze zasaženého zvukovodu vychází silný odpudivý zápach. Nejčastěji jsou takto postižena plemena s plandavýma ušima.

Další roztoči (Cheyletiella parasitovorax) mohou způsobit patologické změny na zádech a okolo krku, kde se odlupují suché šupinky kůže. U majitelů, kteří se mohou od svých mazlíčků rovněž nakazit, se vytváří vyrážka. Proto je vhodné nemocné zvíře izolovat a léčit odděleně.

Abscesy
Nejběžnější příčinou tvorby abscesů je bakterie Staphylococcus aureus. Abscesy vznikají v místech nedávných poranění (boje mezi králíky, klece s podlahou z pletiva). Podkožní abscesy může mít na svědomí i jiná bakterie (Pasteurella multocida). Tato je zcela běžnou součástí mikroflóry v králičí nosní dutině. Pokud ale jedinec prodělá stres, může se baterie přemnožit.

Pyodermie
Pyodermie obvykle vzniká působením bakteriální infekce Pseudomonas aeruginosa. Predispozicí k tomuto onemocnění bývá příliš vlhká srst. Například když má králík zubní potíže a silně sliní na kůži, nebo když prosakuje voda z nádoby na pití. Mokrá místa postupně zčervenají, vypadá z nich srst, tvoří se otoky až vředy. Klasickým symptomem bývá zelenomodrá změna barvy srsti zapříčiněná výskytem bakterií.

Dermatofytóza
Plísňovou infekci kůže mohou vyvolat dva druhy mikroskopických hub: Trichophyton mentagrophytes a Microsporum canis. Onemocnění se mohou rozšiřovat bezpříznakovými nosiči, nemocnými králíky, jinými druhy zvířat, v zaplísněných místnostech a nástroji. Nejvnímavější jsou mladí nebo oslabení jedinci, stejně jako ti, kteří jsou chováni v nevyhovujících podmínkách. Dermatofytóza může způsobit vznik holých míst v srsti, červené skvrny a žlutavé strupy. Kožní změny se vyskytují také na nose, okolo očí, uší, na končetinách a na zádech.

Králíci mohou snadno chytit blechy (Ctenocephalides), zejména zástupce Ctenocephalides felis, takzvanou blechu kočičí. Infekce může probíhat bezpříznakově, ale často se objevuje zvýšené vypadávání chlupů.

Napadení králičí vší (Haemodipsus ventricosis) se u doma chovaných králíků moc nevyskytuje, ale pokud k němu dojde, můžete si všimnout těchto symptomů: celkové oslabení, anémie, ztráta lesku srsti. Diagnostiku lze snadno provést lupou – v srsti uvidíte nalepená vajíčka a také dospělce.

Pohlavně přenosné choroby se nevyhýbají ani králíkům – obvykle králičí syfilis. Infekce způsobuje vředy, boláky a jizvy okolo pohlavních orgánů a konečníku. Infekci si může nakažený jedinec rozšířit na nos a tlam při olizování. Šíření mezi králíky probíhá přímým kontaktem a z matek na mláďata.

Hledáte veterináře?

Váš veterinární lékař hraje důležitou roli v péči o zdraví vašeho domácího mazlíčka. Po zadání informací o vaší poloze se zobrazí seznam veterinárních lékařů v okolí.

VYHLEDAT VETERINÁŘE

Chcete sdílet tento článek?


Podobné příspěvky

Články, novinky, rady a tipy o Petcare
Kutilské projekty pro majitele zvířat
Články, novinky, rady a tipy o Petcare
Jak lépe rozumět svému mazlíčkovi
Pomozte svým mazlíčkům zvládat teplejší klima

Některá zvířata v horkém počasí trpí.

Články, novinky, rady a tipy o Petcare
Blechy a klíšťata
Zdraví zvířat a lidí je propojeno na mnoha úrovních

Jsou onemocnění přenášená parazity hrozbou i pro vaše blízké?

Nejlepší řešení v oblasti péče o domácí mazlíčky

Nejlepší články s nejužitečnějšími tipy z oblasti péče o domácí mazlíčky

Přidejte se k MyPet.com a získejte přístup k odborným tipům v oblasti péče o domácí mazlíčky
PŘIDEJTE SE K MYPET.COM