Onemocnění dýchacích cest – pasteurelóza

Co je pasterelóza?
Pasteurelóza je onemocnění vyskytující se u domácích králíků. Jejím původcem je Pasteurella multocida. Tyto bakterie se v hojném počtu nacházejí v nozdrách, čenichu, jícnu, hrtanu a průdušnici. Patří tedy mezi oportunní patogeny a aktivují se během období oslabené imunity, které nastává například za podmínek, jako jsou nízká tělesná teplota, zvýšená vlhkost, náhlé změny počasí, překrmovaní a naopak omezení potravy.

Zdroje infekce
Infekce se šíří přímým kontaktem s nakaženým jedincem. Bakterie se nachází v moči, výkalech, slinách a nosním výtoku. Původce se může šířit vzduchem nebo orofekální cestou. Bakterie může vyvolat sepsi, když se dostane i s toxiny do krve.

Příznaky
Nemoc se většinou objevuje náhle, inkubační perioda je pouze 5 až 12 hodin. U králíků probíhá ve dvou formách akutní a chronické. Symptomy akutní podoby onemocnění zahrnují: apatii, ztrátu chuti k jídlu, slabost. Tělesná teplota se dostává až k 41-42 °C. Časté jsou také kýchání, kašlání, namáhavé dýchání a průjmy. V pozdějších fázích klesá teplota na 34-36 °C a nedlouho potom následuje smrt. Chronická forma se projevuje zježenou a matnou srstí, úbytkem váhy a výtokem (nejdříve čirým a později hnisavým) z nosu. Někdy se může přidat navíc zánět spojivek a abscesy kolem hrtanu, které po několika týdnech praskají. Mimo problémy v horních cestách dýchacích a záněty slzných kanálků, dokáže Pasteurella multocida způsobit pneumonie, zánět středního ucha, infekce pohlavních orgánů, poranění a vznik abscesů. Tento stav může trvat i měsíce, dokud vyčerpaný králík neumře.

Terapie
Při objevení příznaků byste měli kontaktovat veterinárního lékaře. Pasteurelóza je velmi nebezpečné onemocnění a bez náležité péče končí úmrtím.

Každý majitel by měl svému králíkovi zajistit plnohodnotnou stravu a čerstvou pitnou vodu. Králík by měl žít na čistém, suchém místě s dobrou ventilací a stálou teplotou prostředí.

Sledujte nás: