Myxomatóza


Co je myxomatóza?

Myxomatóza je infekční onemocnění napadající domácí a divoké zajíce a králíky. Jejím původcem je virus patřící do čeledi Poxviridae.

Jak se může můj králík nakazit myxomatózou?
Virus myxomatózy přenáší krev sající hmyz – nejčastěji blechy a komáři, ale může se šířit i přímým kontaktem v případě králíků, kteří společně sdílí jednu klec. Nemoc si nevybírá a napadá stejně zvířata chovaná venku i doma.

Příznaky
Specifickým symptomem je otok očních víček (který způsobí, že není schopen oči otevřít) a boule (myxomy) na hlavě, obličeji, uších a pyscích, ale také na konečníku a genitáliích. Objevují se v průběhu několika dní, v akutních případech se mohou vytvořit i do druhého dne po infekci. Někdy jsou tak velké, že zvíře nic nevidí a jeho obličej je znetvořený. Obvykle dochází k sekundární infekci dýchacího traktu, rozvijí se pneumonie a často končí smrtí. V pokročilé fázi napadá virus nervovou soustavu a způsobuje paralýzu.

Terapie
Přestože je možné ve výjimečných případech, s použitím náročné léčby, nemocného králíka zachránit, většinou se doporučuje nemocné zvíře utratit, vzhledem k faktu, že prožívá silné bolesti. Divoká zvířata se někdy sama uzdraví, ale pokud se u nich objeví závažné příznaky, umírají během prvních 12 dní od nakažení.

Naštěstí existuje účinná vakcína. Nejčastěji ve formě kombinované vakcíny proti myxomatóze a králičímu moru. Chrání proti oběma nemocem a vaše zvíře by mělo být každoročně revakcinováno. Veterinární lékař vám určitě poskytne informace o očkováních králíků a způsobu boje s blechami a komáry.

Sledujte nás: