Mor králíků (RHD)


Co je RHD?

Jde o velice nakažlivé onemocnění, způsobené virem z čeledi Caliciviridae. Infekce se šíří přímým kontaktem s nakaženým králíkem, nebo na věcech, které přišly s virem do kontaktu (a které nebyly pečlivě vydezinfikovány, dále v klecích, kde králíci žili, neumytýma rukama lidí, špinavou podlahou). Viry přenášejí i blechy. Poprvé se nemoc objevila v roce 1984 v Číně.

Příznaky RHD
Virus je sám o sobě velice odolný a v prostředí přežívá až 100 dní. Infekce probíhá velmi rychle, dokonce tak, že si mnohdy ani není možné symptomů všimnout. V některých případech můžeme pozorovat krvácení z nosu, celkovou slabost, horečku a namáhavé dýchání. Popisovány jsou i letargie spolu se ztrátou vědomí, stejně jako třes. Při tak závažném onemocnění umírá králík po 12 až 36 hodinách (z nakažených umírá 90 až 100%).

Prevence
Podobně jako u myxomatózy, můžete svého králíka nechat naočkovat proti RHD, což je jediný prověřený způsob, jak se nemoci vyhnout. Kombinované vakcíny na myxomatózu a RHD může dostat každý králík po pátém týdnu života. Očkování ho pak chrání proti oběma nemocem a musí se každoročně opakovat. Veterinární lékař vám rád poskytne informace o vakcinaci a poradí vám, i jak bojovat proti blechám a komárům.

Sledujte nás: