Ketóza.

Co je ketóza?
Ketóza je porucha metabolismu, který se u králíků objevuje u konce březosti. Některá nizozemská, anglická a polská plemena k ní mají genetické predispozice.

Příčiny
Přesouvání březí samice z místa na místo patří mezi faktory, které umožňují nástup ketózy. Změna prostředí u samice vyvolá stres a ta následně odmítá přijímat potravu, blížící se porod je další zdroj stresu. Tělo sáhne pro energii do svých tukových zásob, čím zvýší hladinu ketolátek v krvi a způsobí ketózu.

Příznaky
Prvním varovným signálem, že je něco v nepořádku, bývá, že březí samice přestane žrát. Dále lze pozorovat úzkost, nervozitu, jeho dýchání se změní z klidového na namáhavé, složené z krátkých nádechů. Králík může postupně slábnout, ztrácet koordinaci, pociťovat depresi. Příznaky končí kómatem, záchvaty a smrtí. Srst postupně ztrácí lesk a je rozcuchaná. Samice někdy po porodu vůbec neprodukují mléko a to může vést k úhynu mláďat.

Prevence
Jedním ze způsobů, jak ketóze předcházet, je bojovat s obezitou našeho králíka a zajistit mu dostatek fyzické aktivity v průběhu dne.

Sledujte nás: