Vzteklina


Co je vzteklina??

Vzteklina je smrtící virové onemocnění, které napadá zvířata i lidi a způsobuje encefalitidu a meningitidu. Je způsobeno virem z čeledi Rhabdoviridae. Nejčastějším přenašečem viru mezi zvířaty jsou psi, v Evropě pak také lišky, vlci a malí hlodavci. Nakazit virem vztekliny se mohou všechna zvířata, ale některá jsou citlivější než ostatní (hlavně masožravci). Jedná se o extrémně nebezpečné onemocnění i pro člověka. Vzteklina je neléčitelná a zpravidla končí smrtí.

Jak dochází k přenosu infekce?

Nejčastější příčinou infekce psů v Evropě je kontakt s liškami, hlodavci nebo jinými divokými zvířaty. Nemoc se šíří kousnutím nakaženého jedince, jehož sliny obsahují virus. Po kousnutí virus zasahuje centrální nervový systém. Zde se množí a šíří se do dalších orgánů: nadledvin, slinivky, kůže, rohovky a primárně do slinných žláz. Právě ve slinných žlázách dochází k rychlé multiplikaci viru.

Příznaky

Inkubační doba trvá mezi 4-6 týdny, někdy až 6 měsíců. Kočky jsou více vnímavé k infekci než psi, to je také důvod, proč u koček probíhá mnohem akutněji. V prodromálním stádiu, které trvá 1 až 2 dny se kočky chovají neobvykle. Nedůvěřivé kočky začínají vyžadovat pozornost lidí, naopak přítulné kočky vyhledávají samotu a schovávají se do temných míst. Nemocné kočky ztrácí apetit, mají horečku, mají nestejnoměrně velké zornice, někdy svědivost. V excitačním stádiu, které trvá 2 až 4 dny se stávají kočky agresivními a útočí s velkou zuřivostí. Mezitím mívají kočky období klidu, během kterého jsou přecitlivělé, mají svalové záškuby, ztrácí rovnováhu, nadměrně sliní, mění hlas a mají rozšířené zornice. Občas je pozorováno zvracení a průjem. Poté přichází paralytické stadium, které trvá 1-4 dny. Kočky přestávají být agresivní a začínají ochrnovat, postupně upadají do kómatu a hynou. Na rozdíl od psů kočky mají pouze vzácně ochrnutí dolní čelisti.

Diagnóza

Počáteční diagnostika vztekliny se skládá z anamnézy, epizootologické situace v daném regionu a pozorovaných symptomů. Definitivní diagnóza vztekliny se stanovuje postmortálně na základě histopatologie (mozek nakaženého psa obsahuje inkluze zvané Negriho tělíska).

Jak postupovat

Vzteklina je velmi závažné onemocnění, které má pevně daný protokol, jak postupovat při podezření na nákazu. Každý případ musí být oznámen na krajskou veterinární správu, jež zahájí sérii opatření. Nemocná zvířata je nutné vzít na pozorování.

Vakcinace

V České republice se již delší dobu vzteklina nevyskytuje, ale některé sousední země stále ještě nejsou vztekliny prosté. Nicméně díky pravidelné vakcinaci psů a lišek (pomocí orálních vakcín ukrytých v mase) byla významně redukována. Protože vzteklina je neléčitelná choroba, tak jediná metoda ochrany je vakcinace. Očkováním naší kočky také chráníme sebe a naše okolí. Ačkoliv není v ČR vakcinace koček ze zákona povinná, můžete požádat vašeho veterináře o očkování vztekliny, zejména pokud je vaše kočka venkovní a potkává se s divokými zvířaty.

Sledujte nás: