Poruchy chování a stres

Co je stres?
Stres je fyziologická reakce organismu na změnu v prostředí. Do určité míry je stres zcela přirozený jev v životě každé kočky. Ale stejně jako u lidí může nadměrná hladina stresu způsobit zdravotní potíže. S tím spojené problémy jsou nepříjemné nejen pro samotné zvíře, ale také pro celou rodinu.

Příznaky stresu
Projevy stresu se mohou mezi jednotlivými kočkami velmi lišit. Některé mohou nadměrně příst, nebo se důrazněji čistit. Jiné mohou stáhnout uši, nebo přehnaně reagovat na podněty. Můžeme si všimnout mokrých otisků tlapek na podlaze a nábytku, protože se jejich polštářky chodidel mohou silně potit. Kočky mohou ztratit zájem o hru, intenzivně se třít o majitele a těžce oddychovat. Dále mohou ztrácet srst a objevují se i lupy. Dlouhodobý stres způsobuje vážné příznaky: vykusování a vylizování srsti až do poranění kůže, poruchy příjmu potravy, zvracení, průjmy, zácpy a agresivitu.

Co může způsobovat kočkám stres?
Existuje mnoho činitelů, které mohou vyvolat u koček stres. Úmrtí majitele, odloučení nebo rozchod páníčků, narození dítěte, příchod nového zvířete do domácnosti, stěhování, samota, nedostatek prostoru, cestování, onemocnění, násilí, nuda, noví hosté, hluk nebo úpravy domácnosti.

Jak můžeme kočce pomoci?
Pokud máme podezření, že je naše kočka ve stresu, měli bychom kontaktovat veterinárního lékaře. Vyšetření krve a moči odhalí, jestli se v pozadí neukrývá nemoc, která může stres vyvolat. Pokud se zjistí, že kočka skutečně prožívá stres, mohou pomoci anxiolytika. Pokud víme, jaká situace stres vyvolává, můžeme kočce ulevit podáním léků jeden až dva dny předem. Bude pro ni pak snazší se se situací vyrovnat.

Sledujte nás: