Panleukopenie


Co je panleukopenie?

Panleukopenie je také známá jako kočičí infekční enteritida, kočičí mor, kočičí psinka nebo kočičí ataxie. Je to virové, velmi infekční onemocnění postihující všechny kočkovité šelmy. Onemocnění se vyskytuje celosvětově.

Příčina panleukopenie
Panleukopenie je způsobena virem, který je příbuzný viru parvovirózy psů. Je charakteristický svou odolností a rezistencí k přírodním povětrnostním podmínkám a k dezinfekci. Mimo tělo může přežít i okolo 1 roku.

Virus může napadat kočky jakéhokoliv věku, ale koťata do 4 měsíců jsou nejrizikovější skupinou (mortalita je zde až 100%). To je způsobeno zejména tím, že koťata pomalu ztrácí pasivní imunitu, kterou získaly z mateřského mléka. Kočky se infikují kontaktem se sekretem nemocné kočky (stolice, sliny a zvratky). Orální cesta infekce je rozhodně nejčastější, skrz misky, toalety, pelíšky a přímým kontaktem. Onemocnění může být přenášeno i blechami, můžeme také přinést virus domů na botách a oblečení.

Příznaky
inkubační doba je mezi 4-10 dny. Nakažené kočky mají horečku, průjem (silně zapáchající a často krvavý) a zvracejí. Pacienti se velmi rychle dehydratují. Nevakcinovaným březím kočkám odumírají plody v děloze, což následně způsobuje sterilitu nebo potrat, pokud k infekci došlo ve druhé polovině březosti, časté je také narození mrtvých koťat. Pokud byla kočka infikovaná v pozdním stádiu březosti dochází k vrozeným defektům koťat (postižení očí a mozečku). Tato koťata pak mají potíže s hybností, koordinací, slepotu nebo hydrocefalus.

Léčba
Terapie je založená na rehydrataci, aplikaci antibiotik (jako prevence sekundární bakteriální infekce), léky proti zvracení, probiotika a léky na ochranu žaludeční sliznice. Veterinář zvolí i další terapii, podle stupně a závažnosti příznaků vaší kočky. Zásadní je pak dodržovat doporučení veterináře a jeho léčebný plán.

Jak lze chránit kočku před panleukopenií?
Pokud chceme kočku ochránit před tímto nebezpečným onemocněním, musíme ji nechat u veterináře navakcinovat. První očkování se provádí ve věku 8-9 týdnů věku, poté za 3 týdny a poté za rok. Další očkování určí veterinář, většinou je dostačující každé 3 roky. Pamatujte na pravidelné odčervování vaší kočky a používejte preparáty na ochranu před vnějšími parazity.

Sledujte nás: