Panleukopenie

Přečtěte si o tom více zde

dog resting


Co je panleukopenie?

Panleukopenie je také známá jako kočičí infekční enteritida, kočičí mor, kočičí psinka nebo kočičí ataxie. Je to virové, velmi infekční onemocnění postihující všechny kočkovité šelmy. Onemocnění se vyskytuje celosvětově.

Příčina panleukopenie
Panleukopenie je způsobena virem, který je příbuzný viru parvovirózy psů. Je charakteristický svou odolností a rezistencí k přírodním povětrnostním podmínkám a k dezinfekci. Mimo tělo může přežít i okolo 1 roku.

Virus může napadat kočky jakéhokoliv věku, ale koťata do 4 měsíců jsou nejrizikovější skupinou (mortalita je zde až 100%). To je způsobeno zejména tím, že koťata pomalu ztrácí pasivní imunitu, kterou získaly z mateřského mléka. Kočky se infikují kontaktem se sekretem nemocné kočky (stolice, sliny a zvratky). Orální cesta infekce je rozhodně nejčastější, skrz misky, toalety, pelíšky a přímým kontaktem. Onemocnění může být přenášeno i blechami, můžeme také přinést virus domů na botách a oblečení.

Příznaky
inkubační doba je mezi 4-10 dny. Nakažené kočky mají horečku, průjem (silně zapáchající a často krvavý) a zvracejí. Pacienti se velmi rychle dehydratují. Nevakcinovaným březím kočkám odumírají plody v děloze, což následně způsobuje sterilitu nebo potrat, pokud k infekci došlo ve druhé polovině březosti, časté je také narození mrtvých koťat. Pokud byla kočka infikovaná v pozdním stádiu březosti dochází k vrozeným defektům koťat (postižení očí a mozečku). Tato koťata pak mají potíže s hybností, koordinací, slepotu nebo hydrocefalus.

Léčba
Terapie je založená na rehydrataci, aplikaci antibiotik (jako prevence sekundární bakteriální infekce), léky proti zvracení, probiotika a léky na ochranu žaludeční sliznice. Veterinář zvolí i další terapii, podle stupně a závažnosti příznaků vaší kočky. Zásadní je pak dodržovat doporučení veterináře a jeho léčebný plán.

Jak lze chránit kočku před panleukopenií?
Pokud chceme kočku ochránit před tímto nebezpečným onemocněním, musíme ji nechat u veterináře navakcinovat. První očkování se provádí ve věku 8-9 týdnů věku, poté za 3 týdny a poté za rok. Další očkování určí veterinář, většinou je dostačující každé 3 roky. Pamatujte na pravidelné odčervování vaší kočky a používejte preparáty na ochranu před vnějšími parazity.

Hledáte veterináře?

Váš veterinární lékař hraje důležitou roli v péči o zdraví vašeho domácího mazlíčka. Po zadání informací o vaší poloze se zobrazí seznam veterinárních lékařů v okolí.

NAJÍT VETERINÁRNÍ PRACOVIŠTĚ

Chcete sdílet tento článek?


Podobné příspěvky

Články, novinky, rady a tipy o Petcare
Kutilské projekty pro majitele zvířat
Články, novinky, rady a tipy o Petcare
Jak lépe rozumět svému mazlíčkovi
Pomozte svým mazlíčkům zvládat teplejší klima

Některá zvířata v horkém počasí trpí.

Články, novinky, rady a tipy o Petcare
Blechy a klíšťata
Zdraví zvířat a lidí je propojeno na mnoha úrovních

Jsou onemocnění přenášená parazity hrozbou i pro vaše blízké?

Nejlepší řešení v oblasti péče o domácí mazlíčky

Nejlepší články s nejužitečnějšími tipy z oblasti péče o domácí mazlíčky

Přidejte se k MyPet.com a získejte přístup k odborným tipům v oblasti péče o domácí mazlíčky
PŘIDEJTE SE K MYPET.COM