Onemocnění ledvin

Funkce ledvin
Ledviny jsou párový orgán nacházející se v dutině břišní. Kromě produkce moči filtrují z krve nebezpečné degradační produkty metabolismu. Ledviny také produkují hormony, které jsou mimo jiné zodpovědné za vytváření červených krvinek a udržování krevního tlaku. Také udržují optimální stav hydratace a rovnováhu elektrolytů v těle.

Co to je selhání ledvin?
Ledviny selhávají, pokud zhruba 75% tkáně ztrácí funkčnost. V ledvinách se hromadí nebezpečné odpadní produkty, které poté otravují celé tělo. Ledvinové selhání může mít akutní nebo chronický průběh.

Akutní selhání ledvin
Akutní selhání ledvin má rychlý nástup. Může být způsobeno toxickými sloučeninami (těžké kovy, některé rostliny, pesticidy a některé léky). Kočky ztrácí apetit, vypadají smutně, zvrací a mají průjem. Může být cítit zápach z dutiny ústní připomínají moč. To je způsobeno nedostatečným odstraňování močoviny z těla a její vysokou koncentrací v krvi. Později to způsobuje bolestivé vředy v dutině ústní a na jazyku. Může být také pozorován pokles produkce moči. Akutní selhání ledvin je pro kočku život-ohrožující stav. Pokud kočka vykazuje výše uvedené příznaky, měla by být předvedena bezodkladně k vyšetření nejbližšímu veterináři.

Chronické selhání ledvin
Chronické selhání ledvin nejčastěji postihuje starší kočky, 7 roků a výše. Vyskytuje se až u 30% koček v tomto věku. Jedná se o zákeřné onemocnění. První příznaky se objevují až poté, co je zničeno 75% funkční tkáně ledvin. Mezi první příznaky, které kočka projevuje, je žíznivost a zvýšená produkce moči. Kočky chodí na svou toaletu častěji, takže si můžeme všimnout, že ji i častěji musíme čistit. Kočky ztrácí apetit a hubnou. Kvůli chronické dehydrataci je srst matná a kůže zhrublá. Pokud dále onemocnění progreduje, tak se objevuje chudokrevnost a zvracení.

Selhání ledvin je charakterizované mnoha příznaky, z nichž většina je nespecifických. Je tedy rozumné navštívit veterinární kliniku a nechat provést základní vyšetření. Vyšetření krve a moči jsou pokládaná za standartní, zvláště pokud je kočka starší 7 roků. Chronické selhání ledvin je nevyléčitelné. Nicméně včasná diagnóza a úzká spolupráce s veterinářem můžou prodloužit kočce život i o několik roků.

Sledujte nás: