Onemocnění jater


Jakou mají játra funkci?

Játra jsou největším orgánem těla kočky. Játra se účastní metabolických procesů a odstraňují z těla toxiny. Ukládají tuky, vitamíny, ionty, glukózu (ve formě glykogenu) a krev. Kromě toho játra pomáhají v procesu srážení krve a trávení lipidů produkcí žluči.

Příčiny jaterních onemocnění
Jakožto vnitřní orgán mají játra určitou schopnost regenerace. To je důvod, proč mírná onemocnění jater můžou zůstat neidentifikována. Nicméně se může stát, že ač bez příznaků, onemocnění přejde do chronicity:
Onemocnění jater může být způsobeno:
– patogeny – bakteriemi, viry, parazity a plísněmi
– toxiny a jinými látkami – mykotoxiny, chemikáliemi, pesticidy, domácími čistícími preparáty, těžkými kovy, antiepileptiky, hormony, steroidy, některými antibiotiky
– nádory
– hladověním – u koček může dokonce i několik dnů bez krmiva vést k vážnému poškození jater
– vrozená onemocnění
Mezi nejčastější choroby koček postihující játra patří: jaterní selhání, hepatitida, encefalopatie, ztučnění (lipidóza) jater, cirhóza, nádory.

Příznaky jaterního onemocnění
Kočky s jaterním onemocněním ztrácí apetit, někdy úplně odmítají krmivo. Můžou zvracet, mít průjem nebo zácpu. Jaterní onemocnění často způsobuje žaludeční a střevní vředy. Může se vyskytnout krvácení do trávícího traktu, což se pak projeví jako černá stolice. Můžou se objevit drobné krváceniny na sliznici nebo kůži. Kočky s jaterním onemocněním mívají intermitentní horečku. Pokud se u pacienta vyvine jaterní selhávání, pak se může objevit žloutenka (sliznice získávají nažloutlý odstín, bělmo očí taktéž zežloutne). Může se vyskytnout volná tekutina v dutině břišní – břicho se zdá zvětšené a kočka je nervózní a reaguje bolestivě, když se jí dotýkáme břicha. Jaterní encefalopatie také způsobuje neurologické příznaky. Kočka může vykazovat změny osobnosti, nervozitu, slepotu, letargii, poruchu koordinace, třes nebo epileptické záchvaty.

Jak tedy víme, příznaky jaterního onemocnění jsou různorodé. Každé probíhající změny v obvyklém chování kočky by tak měly být oznámeny veterináři. Součástí léčby jaterního onemocnění naší kočky je vysazení všech léků, které by mohly poškozovat játra a aplikace protektivní terapie.


Pokud začíná akutní onemocnění jater, prioritou je záchrana života kočky, teprve poté je možno stanovit diagnózu a pokračovat v terapii. Pokud kočka žere normálně, tak je potřeba dodržovat přísnou dietu. Kočky s nemocnými játry musí být pravidelně kontrolovány – krevními testy a opakovaným ultrazvukovým vyšetřením.

Sledujte nás: