Kožní plíseň (dermatofytóza)


Co to je dermatofytóza?

Dermatofytóza je infekční onemocnění, způsobené nejčastěji jedním ze dvou druhů plísní: Microsporum canis nebo Trichophyton mentagrophytes. Dermatofytóza může způsobit různé příznaky, které občas napodobují úplně jiné onemocnění. Pročež je správná diagnóza a léčba zásadní.

Jak se může kočka infikovat dermatofytózou?
Kožní plíseň může postihnout prakticky každou kočku. Nejnáchylnější jsou mladé, staré a nemocné kočky, jinými slovy, takové, které mají oslabený imunitní systém. Někdy onemocnění proběhne bez příznaků a kočka se stane bezpříznakovým nosičem a může infikovat jiná zvířata. Kočky se infikují přímým kontaktem s nemocnou kočkou. Také je možné nakazit se nepřímým kontaktem, například hřebenem, kartáčem nebo pelíškem. Plísňové spory mohou být také přenášeny blechami, vešmi nebo dokonce mouchami.

Jaké jsou příznaky?
Příznaky se velmi liší. Dermatofytóza může způsobit oválné lysiny. Mohou připomínat kruh s mírně zarudlým centrem. Dále se nachází noduly, strupy a rudé mapy na kůži. Kůže může být pokryta šedým sekretem. Změny se nejčastěji nachází na hlavě, okolo uší, na končetinách, někdy na bocích, ocase nebo břiše. Infikované kočky se obvykle neškrábou, vypadají normálně, mají normální chuť do jídla a jsou ochotné si hrát.

Dávejte si pozor, můžete se nakazit i vy!
Dermatofytóza je nebezpečná pro lidi. Zejména pro malé děti a starší osoby. Infekce u lidí je mnohem závažnější než u koček a způsobuje hnisavé záněty.

Léčba
Pokud pozorujeme jakékoliv zmiňované příznaky, musíme přivést kočku k veterináři co nejdříve. Léčba dermatofytózy je velmi obtížná a časově náročná. Terapie bude vyžadovat od majitele striktní dodržování doporučení a pokračování v podávání léků dokonce i po vymizení příznaků. Majitel také musí pravidelně dezinfikovat pokoje, pelíšky, hřebeny a kartáče. Pamatujte na ochranu před vnějšími parazity, kteří můžou někdy šířit spory plísní.

Sledujte nás: