Kočičí prašivina a svrab


Co je to svrab?

Kočičí svrab je onemocnění způsobené roztočem, který žije v kůži a vnějším ušním kanálu. Celý životní cyklus parazita se odehrává v hostiteli. To ale neznamená, že dospělí roztoči se nemohou dostat do kontaktu s naší kočkou.

Koho postihuje svrab?
Výskyt svrabu ve zvukovodu je nejčastěji spojovaný s kočkami ve špatné kondici a volně žijícími. Což je do určité míry pravda. Nejčastěji se nachází parazit ve velkých skupinách koček (útulcích a hotelech) a napadá koťata. Je to nicméně velmi nakažlivé onemocnění. Stačí pouze krátký kontakt s postiženým jedincem, aby naše čistá kočka o kterou je velmi dobře postaráno, se také nakazila.

Příznaky
Ve zvukovodu se hromadí tmavě hnědý až černý voskovitý sekret. Kočky se začínají zoufale škrábat a divoce třepou hlavou. Kvůli škrábání uší je kůže často zraněná. Na hlavě, uších a krku můžou být pozorovány škrábance, strupy a holá místa. Pokud pozorujeme některý z těchto příznaků, pak bychom měli přinést kočku k veterináři. Pokud není onemocnění léčeno, tak může dlouhotrvající zánět vést k nevratným změnám ušního kanálu.

Léčba
Přítomnost tmavě hnědého sekretu, tzv. „pino-pedální“ reflexu (kočka si škrábe zadní nohou ucho na stejné straně, kde vytíráme zvukovod tamponem) a mikroskopické vyšetření, které odhalí živé parazity stanoví definitivní diagnózu.

Léčba svrabu není obtížná, nicméně vyžaduje trpělivost. Veterinář zvolí pro vaši kočku nejvhodnější antiparazitikum. Ta se aplikují buďto přímo do ucha nebo na kůži zátylku. Jednoduchou formou léčiv proti ušnímu svrabu koček jsou moderní spot-on přípravky. Nesmíme zapomenout léčit nejen postižené kočky, ale i ostatní zvířata, co s nimi byla v jakémkoliv kontaktu.

Sledujte nás: