Kočičí infekční peritonitida

Co je kočičí infekční peritonitis (FIP)?
FIP je fatální onemocnění domácích a divoce žijících koček způsobené koronavirem (FeCV). FeCV je velmi častý, zvláště tam, kde žije více koček pohromadě. Ačkoliv FeCV infekce sama o sobě způsobuje pouze průjem, je tu riziko, že virus mutuje do FIPV (viru kočičí peritonitidy) a způsobí onemocnění FIP. Mezi rizikové faktory patří stres, infekce virem kočičí leukémie nebo virem kočičí imunodeficience. Všechny tyto faktory, snižují efektivitu imunitního systému. Toto onemocnění nejčastěji postihuje mladé kočky a má dvě formy: efuzivní (vlhkou) a neefuzívní (suchou).

Jak se kočka infikuje?
Nejčastěji onemocní mladé kočky mezi 3 měsíci a 3 lety. Nicméně starší kočky můžou podlehnout také. Onemocnění se šíří přímo krví po kousnutí, přes otevřené rány nebo dělohou na plod. Progrese onemocnění záleží na kondici imunitního systému kočky. Pokud je imunitní systém silný, tak virus přežívá v těle bez jakýchkoliv příznaků. Pokud imunitní systém funguje průměrně, pak onemocnění postupuje pomalu. Vede to k tvorbě uzlovitých změn v různých orgánech (suchá forma), které poté poškozují původní tkáně a způsobují poruchy funkce a rovnováhy. Pokud má kočka slabý imunitní systém, tak vyvine vlhkou formu FIP.

Příznaky FIP
Příznaky se na začátku můžou lišit. Můžou se vyvíjet týdny, měsíce až roky po iniciální infekci. Nemocné kočky můžou mít horečku, výtok z nosu a očí, slabost nebo ztrátu apetitu. Další příznaky jsou závislé na formě onemocnění:

– efúzivní (vlhká) forma: tato forma se vyskytuje v cca 70% případů. Vzniká zánět na povrchu pobřišnice, jehož důsledkem je akumulace nažloutlé tekutiny v dutině břišní a hrudní. Břicho se zvětšuje, objevuje se ztráta hmotnosti, bledé sliznice a obtížné dýchání.
– neefúzivní (suchá) forma: objevuje se v cca 30% případů. V různých orgánech se objevují nodulární změny. Pokud se objeví na oku, tak se odchlipuje třetí víčko, rohovka je zakalená, zornice jsou zúžené a objevuje se krvácení na sítnici. Pokud se změny nachází v centrálním nervovém systému tak se objevují záchvaty, ochrnutí, nystagmus, ztráta rovnováhy, dezorientace a inkontinence. Poškození jater je charakteristické žloutenkou, postižení slinivky pak zvracením, průjmem a cukrovkou.

FIP je bohužel stále neléčitelné onemocnění. Pokud je stanovena definitivní diagnóza tak je doporučována euthanázie.

Sledujte nás: