Kaliciviróza

Co je to kalicivirus?
Jedná se o onemocnění způsobené virem z čeledi Caliciviridae. Tento virus je jeden z faktorů vzniku kočičí rýmy. Postihuje horní dýchací cesty, způsobuje eroze v dutině ústní, pneumonii a někdy i zánět kloubů.

Která kočka může být nakažena kalicivirem?
Calicivirus nejčastěji postihuje mladé, několikaměsíční koťata. Nicméně příznaky se můžou vyskytnout v jakémkoliv věku. Venkovní i indoor kočky mohou onemocnět.

Příznaky
Infikované kočky většinou trpí příznaky postižení dýchacího aparátu. Můžou kašlat, kýchat, mít rýmu, výtok z očí a nosu. Zpočátku jsou sekrety čiré, ale později jsou bílé, žluté nebo zelené. Onemocnění má obvykle prudký nástup. Kočky ztrácí apetit, odmítají si hrát. Eroze na jazyku jsou velmi časté, stejně jako na měkkém patře, pyscích nebo okolo drápů. Může se objevit pneumonie (s dušností) a zánět kloubů (bolestivé kulhání).

Léčba
Veterinář určí nejvhodnější léčbu, která odpovídá příznakům kočky. Nejčastěji jsou to antibiotika, imunitní stimulátory, pečlivá hygiena očí a nosu, krmení měkkou stravou, kyslíková terapie (v případech pneumonie). Měli bychom si pamatovat, že kočky šiří virus dokonce i nějakou dobu po vyléčení.

Prevence
Pamatujme si, že existuje vakcína proti kaliciviróze. Koťata by měla být vakcinována 2x v třítýdenním intervalu. Poté jsou kočky revakcinovány každoročně.

Sledujte nás: