Hypertyreóza


Co je Hypertyreóza?

Hypertyreóza je jednou z nejčastějších hormonálních poruch u koček. Je způsobená nadprodukcí hormonů štítné žlázy.

Které kočky mají riziko vyššího výskytu Hypertyreózy?
Nejčastěji je nalezena u koček starších 8 roků. Hypertyreóza může postihnout všechny kočky bez rozdílu pohlaví a plemene.

Příznaky
Nemocné kočky většinou mají zvýšený apetit, ale zároveň hubnou. Mnohdy více pijí a častěji močí. Můžeme si toho jednoduše všimnout, když jsme nuceni častěji čistit toaletu. Kočky můžou mít průjem a zvracet. Kočky můžou být aktivnější a nervóznější nebo dokonce agresivní. Často se o sebe přestávají starat, takže jejich srst je méně lesklá a méně přiléhavá. Pacienti s hypertyreózou se také rychleji unaví. Jedním z nejcharakterističtějších příznaků je výrazně zrychlené dýchání, které jen tak u zdravé kočky nepozorujete. Pokud pozorujete některý z těchto příznaků, tak byste měli navštívit veterináře bezodkladně. Neléčená hypertyreóza může vést k velmi vysokému krevnímu tlaku a srdečnímu onemocnění, které může gradovat do srdečního selhávání. Jedná se o těžké onemocnění, které může mít vážné komplikace a výrazně snižuje kvalitu života kočky.

Léčba
Cílem léčby je snížit hladinu hormonů štítné žlázy v krvi. Váš veterinář vám doporučí lék a jeho vhodnou dávku. Spolupráce s veterinářem je zásadní, určuje kontrolní vyšetření testování hladiny hormonů. To je také základ pro zvolení správné léčby vaší kočky.

Sledujte nás: