FIV

Co to je FIV?
FIV je virus kočičí imunodeficience, tedy lentivirus patřící do rodiny retrovirů. Tento způsobuje imunitní poruchu, která je označována jako syndrom imunodeficience, často také jako kočičí AIDS, protože připomíná analogické onemocnění lidí.

Zdroje a způsoby infekce
Virus se dostává do ran se slinami, například při kousání během rvaček. Infekce může být roznášena také vzájemnou péčí o srst. Virus se pravděpodobně nepřenáší vzduchem nebo společnými miskami. Existuje ovšem riziko přenosu z matky na koťata. Koťata se můžou nakazit v děloze, během porodu nebo pitím mateřského mléka. Nekastrovaní kocouři mají dvakrát větší riziko infekce jako důsledek jejich častých vzájemných potyček.

Příznaky
Infikované kočky můžou začít projevovat příznaky za jakoukoliv dobu po iniciální infekci. Někdy se objeví za 1 týden, ale někdy až po několika letech a v některých případech nikdy.

Popisuje se 5 hlavních stádií onemocnění:
– akutní fáze: objevuje se horečka, okolo 1 týdne po infekci. Většinou se sama upraví a majitel si toho často ani nemusí všimnout. Vzácně se objevuje průjem, zánět spojivek a kůže nebo dásní.
– bezpříznakové stádium: v něm se virus v těle vyskytuje, ale nevyvolává žádné příznaky.
– dlouhodobé zvětšení mízních uzlin: kromě otoku mízních uzlin se se objevuje také nechutenství a horečka.
– iniciální stádium kočičího AIDS: kvůli výraznému poklesu imunity se objevují sekundární bakteriální infekce respiračního a močového aparátu, dutiny ústní, kůže a jiných lokalit.
– stadium kočičího AIDS: totální kolaps imunitního systému. Objevují se závažné a k terapii rezistentní bakteriální, virové (FeLV, calicivirus, herpesvirus), plísňové a parazitární (toxoplazma) infekce. Kočky můžou trpět poruchami chování, agresivitou, záchvaty nebo demencí a můžou přestat o sebe pečovat.

Plné vyléčení není možné, terapie je pouze symptomatická (posílení imunitního systému a léčba sekundárních infekcí).

Zásadní je izolovat infikované kočky od zdravých.

Sledujte nás: