Chlamydióza


Co to je chlamydióza?

Kočičí chlamydióza je infekční onemocnění koťat, vzácně starších koček. Mezi příznaky patří zdlouhavý chronický zánět spojivek, hrtanu a pneumonie. Chlamydióza je způsobená bakterií Chlamydophila felis.

Jak se kočka infikuje?
Bakterie mimo hostitele velmi rychle umírá, takže pro přenos je potřeba přímý kontakt s nemocným zvířetem. Hlavním zdrojem infekce je výtok ze spojivek.

Příznaky
Příznaky většinou začínají v jednom oku, později se dostanou i do druhého oka. Můžeme si všimnout většího množství vodnatého sekretu vytékajícího z oka. Často je výtok čirý a vodnatý, ale jak onemocnění pokračuje, stává se hlenovitým, zakaleným a hnisavým. Spojivky jsou oteklé a tmavě červené a oko se stává bolestivým. Kočka vypadá, jako by byla zraněná při hře. Některá zvířata můžou mít přechodnou horečku, ztrátu chuti a kýchání.

Léčba
Pokud jste si všimli kteréhokoliv z příznaků, kontaktujte veterináře. K potvrzení diagnózy udělá výtěr ze spojivkového vaku a provede laboratorní vyšetření. Pokud jsou testy pozitivní, doporučí antibiotickou terapii. Musíme si uvědomit, že chlamydióza je extrémně infekční onemocnění. Pokud máte v domácnosti ještě další kočku, tak je nejlepší konzultovat s veterinářem možnosti prevence, aby kočka také neonemocněla.

Prevence
Pro zastavení onemocnění je důležitá pravidelná roční vakcinace (koček).

Sledujte nás: