Blechy


Napadení blechami je pro kočku velice nepříjemné. Blechy jsou přenašeči mnoha onemocnění a navíc mezihostitelé tasemnic. U nemocných a mladých koček může silné zablešení vést k anémii a oslabení organismu. Naše kočka se může nakazit blechami, bez ohledu na to, že ji chováme pouze doma bez kontaktu s cizími zvířaty.

Co jsou blechy?
Blechy jsou malý, bočně zploštělý, bezkřídlý hmyz. Jejich zadní končetiny jsou velice silné a umožňují jim skákat na velké vzdálenosti a značné výšky. To jim umožňuje se snadno dostat na jejich hostitele. Kočku mohou napadnout blechy kočičí, psí a dokonce i lidské.

Životní cyklus blech
Délka života blechy trvá jen pár měsíců. Poté, co se samička napije krve, začne klást vajíčka. Ta nejsou nijak připevněná k chlupům, a tak spadnou na zem. Po několika dnech se z nich vylíhnou larvy. Larvy žijí ve štěrbinách na podlaze, v kobercích a postelích. Jejich potravu tvoří výkaly dospělců a organické nečistoty. Během života se několikrát svlékají a následně vytvoří kuklu, ze které se líhne už dospělá blecha. Celý cyklus trvá asi čtyři až sedm týdnů, v závislosti na druhu, teplotě okolí a přítomnosti hostitele.

Příznaky
Napadení blechami je samo o sobě pro kočky nepříjemné – způsobuje u koček nervozitu a brání jim vést normální život. Proto se u takových koček mohou vytvořit poruchy chování. Na počátku se objevuje intenzivní škrabání až do vzniku holých míst v srsti. Sliny blech obsahují cizí bílkovinné látky, proto mohou vyvolat silnou imunitní odpověď a dokonce způsobit bleší alergii. Kvůli neustálému škrábání se může rozvinout sekundární bakteriální infekce. Všimnout si přítomnosti blech na kůži a v srsti není vždy jednoduché. Pokud rozhrnete srst, můžete někdy zpozorovat pohybující se hmyz. Při silném napadení můžete také vidět malé černé tečky, to jsou bleší výkaly. Nejsnadněji můžeme najít blechy na hlavě, okolo podpaží a na bázi ocasu.

Terapie
Pokud si všimnete, že má vaše kočka blechy, kontaktujte veterinárního lékaře. Boj proti blechám totiž nespočívá pouze v odstranění parazitů z vašeho mazlíčka. Je totiž nutné zbavit se i vývojových stádií, které se nacházejí v prostředí. Svou kočku můžete lehce chránit během celého roku, nezapomínejte tedy na prevenci.

Sledujte nás: