Nadledvinky jsou párovým orgánem, který se nachází v blízkosti ledvin a vytváří hormony, které jsou nesmírně důležité pro správné fungování celého organizmu.
Anaplasmóza je nemoc způsobená bakterií Anaplasma phagocytophilum. Jedná se o onemocnění přenosné klíšťaty, nejčastěji klíštětem obecným (Ixodes Ricinus). Anaplasmóza napadá a ničí bílé krvinky.
Atopická dermatitida u psů je jednou z forem alergie. Alergii obvykle definujeme jako přecitlivělost organismu vůči antigenu, kterému v tomto případě říkáme alergen.
Babesióza je v současnosti jedním z nejnebezpečnějších onemocnění psů. V důsledku nákazy ničí jednobuněční paraziti (nejčastěji Babesia canis) červené krvinky psa. V konečném důsledku dochází k silné anémii a žloutence. Klinický obraz babesiózy je podobný
Napadení blechami je pro kočku velice nepříjemné. Blechy jsou přenašeči mnoha onemocnění a navíc mezihostitelé tasemnic. Naše kočka se může nakazit blechami, bez ohledu na to, že ji chováme pouze doma bez kontaktu s cizími zvířaty.
Kočičí chlamydióza je infekční onemocnění koťat, vzácně starších koček. Mezi příznaky patří zdlouhavý chronický zánět spojivek, hrtanu a pneumonie. Chlamydióza je způsobená bakterií Chlamydophila felis.
U králíků se velice často objevuje zánět spojivek. Protože mají spojivky přímý kontakt s vnějším prostředím, jsou snadno zranitelné mnoha faktory pocházejícími z okolí. Slzení bývá v některých případech známkou začínajících problémů se zuby, které blokují
Cukrovka (diabetes) je metabolické onemocnění způsobené částečným nebo úplným nedostatkem inzulinu.
Cushingův syndrom je název pro hyperadrenokorticismus, tedy nadprodukci hormonu kortizolu nadledvinami.
Dirofilarióza, také známá jako srdeční červivost, je parazitární infekce způsobená hlísticí rodu Dirofilaria.
Ehrlichióza je infekční onemocnění postihující mnoho tělních orgánů. Je způsobeno riketsiovou bakterií z čeledi Ehrlichiaceae. Riketsie jsou přenášeny klíšťaty. Předpokládá se, že okolo 12-21% klíšťat je infikováno tímto patogenem. Nejvnímavější k infekci
Měli bychom začít s definicí epileptického záchvatu, což je výskyt a šíření abnormální elektrické aktivity v mozku. Takový záchvat vznikne rychle a rychle opět odezní. Co se týče psů, ti mají nejčastěji tzv. generalizované záchvaty se ztrátou vědomí.
Falešná březost se objevuje u nesterilizovaných fen, nejčastěji mezi 50. a 80. dnem po hárání.
FIV je virus kočičí imunodeficience, tedy lentivirus patřící do rodiny retrovirů. Tento způsobuje imunitní poruchu, která je označována jako syndrom imunodeficience, často také jako kočičí AIDS, protože připomíná analogické onemocnění lidí.
Hemobartonelóza je onemocnění které bylo dříve známo pouze u koček. Nově bylo rozpoznáno i u psů. Způsobuje ji parazit Mycoplasma haemocanis. Parazit žije na červených krvinkách, které poškozuje.
Hypertyreóza je jednou z nejčastějších hormonálních poruch u koček. Je způsobená nadprodukcí hormonů štítné žlázy.
Infekční laryngotracheitida (známá také jako psincový kašel) je infekční onemocnění, které postihuje psy všeho věku.
Blechy jsou malý, bočně zploštělý, bezkřídlý hmyz, který se v dospělosti živí krví savců.
Jedná se o onemocnění způsobené virem z rodu Caliciviridae. Tento virus je jeden z faktorů vzniku kočičí rýmy. Postihuje horní dýchací cesty, způsobuje eroze v dutině ústní, pneumonii a někdy i zánět kloubů.
Ketóza je porucha metabolismu, který se u králíků objevuje u konce březosti. Některá nizozemská, anglická a polská plemena k ní mají genetické predispozice.
Kočičí astma je jiný název pro zánětlivé onemocnění průdušek koček, charakterizované zánětem dolních cest dýchacích, jehož příčiny nejsou přesně známy. Má se za to, že kočičí astma má alergický základ, avšak doposud se nepodařilo prokázat, zda toto onemoc
Diabetes je metabolická porucha charakterizovaná zvýšenou koncentrací glukózy v krvi. Cukrovka je způsobena nedostatečnou produkcí nebo neefektivností inzulínu.
FIP je v současnosti fatální onemocnění domácích a divoce žijících koček způsobené koronavirem (FeCV). FeCV je velmi častý, zvláště tam, kde žije více koček pohromadě.
Kočičí leukémie je virové onemocnění způsobené virem kočičí leukemie (FeLV) z čeledi retrovirů. FeLV je onkovirus, tedy onemocnění je často doprovázeno lymfomem. Onemocnění postihuje nejvíce kočky ve věku mezi 1-4 roky, ale koťata mezi 4-5 měsíci jsou nej
Kočičí svrab je onemocnění způsobené roztočem, který žije v kůži a vnějším ušním kanálu. Celý životní cyklus parazita se odehrává v hostiteli. To ale neznamená, že dospělí roztoči se nemohou dostat do kontaktu s naší kočkou.
Jedná se o onemocnění respiračního traktu a očí koček způsobené virem z čeledi Herpesviridae. Infekce je většinou celoživotní a kočky se stávají nosiči viru celý svůj život. Příznaky se objevují v závislosti na kvalitě a případném oslabení imunity nebo ce
Dermatofytóza je infekční onemocnění, způsobené nejčastěji jedním ze dvou druhů plísní: Microsporum canis nebo Trichophyton mentagrophytes. Dermatofytóza může způsobit různé příznaky, které občas napodobují úplně jiné onemocnění. Pročež je správná diagnóz
Leishmanióza je onemocnění lidí a zvířat způsobené parazity. Časté je ve středomoří, ale vzácné případy jsou hlášeny i ze severozápadu Německa, ze Švýcarska a Belgie. Spolu s nárůstem cestování můžeme očekávat více případů onemocnění kdekoliv v Evropě.
Leptospiróza je infekční onemocnění lidí a zvířat způsobené bakterií rodu Leptospira. U psů může mít charakter akutní nebo chronický. Vede k sepsi, selhání jater, reprodukčním problémům a selhání ledvin.
Borelióza, nazývaná rovněž Lymskou boreliózou, je chronickým onemocněním lidí i zvířat vyvolané bakterií Borrelia burgdorferi. Nositelem této bakterie jsou klíšťata rodu Ixodes. V přírodních podmínkách jsou k nákaze citliví volně žijící i domácí ptáci, ps
Jde o velice nakažlivé onemocnění, způsobené virem z čeledi Caliciviridae. Infekce se šíří přímým kontaktem s nakaženým králíkem, nebo na věcech, které přišly s virem do kontaktu (a které nebyly pečlivě vydezinfikovány, dále v klecích, kde králíci žili, n
Myxomatóza je infekční onemocnění napadající domácí a divoké zajíce a králíky. Jejím původcem je virus patřící do čeledi Poxviridae.
Obezita se běžně vyskytuje u domácích králíků, zejména u samic. Obezita je spojena s vysokým množstvím proteinů/lipidů v suchém krmivu, spolu s překrmováním a nedostatkem pohybu.
Anální váčky (známé též jako anální žlázky) jsou umístěny po obou stranách řitního otvoru.
FLUTD znamená „feline lower urinary tract disease”.
Pasteurelóza je onemocnění vyskytující se u domácích králíků.
Játra jsou největším orgánem těla kočky. Provádí mnoho funkcí. Játra se účastní metabolických procesů a odstraňují z těla toxiny. Ukládají tuky, vitamíny, ionty, glukózu (ve formě glykogenu) a krev. Kromě toho játra pomáhají v procesu srážení krve a tráve
Jaterní onemocnění jsou u psů poměrně častá, vyskytují se u mladých i starých jedinců. Játra plní v těle mnoho důležitých funkcí. Jsou zodpovědná za ukládání metabolitů, hrají roli v trávicím procesu a při syntéze tuků a cukrů. Jedna z nejdůležitějších fu
Nemoci kůže se u králíků objevují velice často. Může je zapříčinit například: poranění, bakteriální, parazitární nebo plísňová infekce. V seznamu najdete některá častá kožní onemocnění domácích králíků...
Ledviny jsou párový orgán nacházející se v dutině břišní. Kromě produkce moči filtrují z krve nebezpečné degradační produkty metabolismu. Ledviny také produkují hormony, které jsou mimo jiné zodpovědné za vytváření červených krvinek a udržování krevního t
Encefalitozoonóza je choroba nervového systému králíků, jejím původcem je parazit Encephalitozoon cuniculi.
Psi často trpí nemocemi srdce. Kardiovaskulární poruchy se mohou objevit u štěňat, dospělců a také u psů seniorského věku, bez ohledu na pohlaví či plemeno.
Onemocnění srdce se můžou vyskytnout v jakémkoliv věku. Koťata jsou většinou postižena kongenitálními onemocněními. Dospělé a starší kočky mají spíše hypertrofickou kardiomyopatii.
Kočky trpí poměrně často trávicími potížemi. Mezi nejčastější patří průjem, zácpa a zvracení.
Panleukopenie je také známá jako kočičí infekční enteritida, kočičí mor, kočičí psinka nebo kočičí ataxie. Je to virové, velmi infekční onemocnění postihující všechny kočkovité šelmy. Onemocnění se vyskytuje celosvětově.
Parvoviróza je onemocnění způsobené virem z čeledi Parvoviridae. Pro tento virus je typická extrémní odolnost vůči vlivům vnějšího prostředí. V trusu infikovaných zvířat může přežívat až 6-12 měsíců.
Eklampsie je závažný, život ohrožující stav způsobený nízkou hladinou vápníku v krvi. Eklampsie, také známá jako poporodní tetanie, obvykle vzniká 1 až 4 měsíce po porodu. Může se však vyskytnout i před porodem, během porodu anebo v pozdní laktaci.
Kočky jsou velmi citlivá zvířata a je velice snadné je vystresovat. Jsou to také velcí tajnůstkáři, a proto si často ani majitelé nevšimnou, že mazlíčkovi něco schází. Je tedy důležité naši kočku důkladně sledovat a v případě potřeby náležitě zareagovat.
Podobně jako lidé, zažívají stres také psi a do určité míry se jedná o přirozený jev. Stres však může vyvolat závažné poruchy chování, pokud dosáhne neobvykle vysoké úrovně. Tyto problémy souvisí s dalšími potížemi a ve výsledku jimi trpí nejen samotný pe
Jedná se o formu alergie, jejímž alergenem je potravinová složka nebo potravinové složky. Je nutno podotknout, že „potravina nezpůsobuje alergii“, to jen „zvíře je alergické na potravinu“.
Jedná se o typ alergie, kterou vyvolává jedna nebo více složek krmiva. Na tomto místě je třeba si uvědomit, že problém není v samotných potravinách, ale spíše ve zvířeti, které je na potraviny alergické.
Malokluze (špatné obrušování zubů) se u králíků objevuje velice často, protože jejich zuby rostou po celý život. K nejčastějším zubním problémům patří: přerůstání řezáků, nedostatečné broušení zubů, ztráta zubu nebo jeho zlomení, nerovnoměrné opotřebení s
Průjmy jsou u králíků velmi běžné. Nebezpečí spočívá zejména v tom, že průjem může zapříčinit rychlé zhoršení králíkova zdravotního stavu. Proto bychom neměli při zpozorování řídké stolice na nic čekat a okamžitě navštívit veterinárního lékaře. Průjem dok
Psinka je virové, vysoce nakažlivé onemocnění, které je způsobeno virem z čeledi Paramyxoviridae.
Stáze zažívacího traktu je u králíků relativně běžný problém. Dochází k zástavě potravy, nejčastěji v místech, kde žaludek přechází v tenké střevo.
Psi mají omezenou možnost uvolňovat teplo, na rozdíl od lidí se totiž psi nepotí. Jejich hlavním způsobem snižování teploty těla je dýchání a oddychování. Zejména starší psi, otylí a psi trpícími srdečními chorobami snášejí horka velmi špatně. Rovněž psi
Králíci jsou velice citliví k vysoké teplotě vzduchu, zvlášť když se přidá i zvýšená vlhkost. Králíci se nepotí a dýchání jim na rozdíl od psů moc nepomůže. Proto během horkých dní může králík uhynout na teplotní šok.
Vnitřní parazité koček žijí převážně v trávícím traktu hostitele. Dráždí střevní sliznici, snižují množství absorbovaných nutrientů, vylučují mnoho toxinů a jiných škodlivých látek do těla kočky. Masivní infestace parazity může vést až k chudokrevnosti, c
Vykusování chlupů není u králíka samostatné onemocnění, ale spíše se jedná o příznak nerovnováhy metabolismu. Příčina hlodání srsti většinou spočívá ve stravě chudé na minerální látky. Někdy je to taky projev nevyhovujících životních podmínek (přeplněná k
Vzteklina je smrtící virové onemocnění, které napadá zvířata i lidi a způsobuje encefalitidu a meningitidu.
Vzteklina je smrtící virové onemocnění, které napadá zvířata i lidi a způsobuje encefalitidu a meningitidu. Je způsobeno virem z čeledi Rhabdoviridae. Nejčastějším přenašečem viru mezi zvířaty jsou psi, v Evropě pak také lišky, vlci a malí hlodavci.
Vši jsou hmyz, který se živí srstí, pokožkou nebo krví zvířat. Vši špatně snášejí vysoké teploty, proto se nejčastěji zavšivení objevuje na podzim, v zimě a brzy na jaře.