Zvířecí senioři

Stejně jako u lidí, také u zvířat dochází ve stáří k velkým tělesným změnám. V tomto období musíme svým zvířecím mazlíčkům věnovat speciální péči.

Jak se mění organismus stárnoucích zvířat?

Příznaky stárnutí u psů a koček se velice podobají těm lidským. Skleslost, únava, ztráta chuti k jídlu a hrám – to vše můžeme u starších zvířat často pozorovat. Může jim také zešednout srst, mohou ztratit svou dřívější čilost a ve spánku začít chrápat. Celkově zeslábnou, ubyde jim svalové hmoty, mohou přibrat na váze nebo být dokonce obézní. Co pouhým okem vidět nemůžeme, to je oslabení srdeční funkce, metabolické obtíže spojené s hormony a počínající snížení efektivity mozkových funkcí.

Onemocnění vysokého věku

Díky zlepšení životních podmínek včetně zdravotní péče, prevence a léčby onemocnění a kompletní, vyrovnané výživy se dnes domácí mazlíčci dožívají stále vyššího věku. Proto se v populaci psů a koček začíná objevovat řada onemocnění a obtíží, které jsme dříve nepozorovali. „Zvířecí staříci“ často trpí artritidou, která jim způsobuje silné bolesti kloubů, u starších koček se projevuje hypertyreóza a cukrovka. Psi i kočky mohou také trpět stařeckou demencí a ztrátou sluchu a zraku.

Jak pečovat o zvířecího seniora?

Když náš čtyřnohý přítel dosáhne seniorského věku, musíme svou péči o něj a jeho zdraví pozměnit. Především se doporučují pravidelné zdravotní prohlídky u veterinárního lékaře, nejlépe každých šest měsíců. Veterinář provede celkové klinické vyšetření a případně i laboratorní rozbor krve.

O svého malého společníka bychom se v tomto věku měli starat obzvlášť pečlivě. Pokud si povšimneme příznaků, jako je například svalová slabost, apatie, potíže při vstávání a chůzi, strnulý krok, ztráta chuti k jídlu, hubnutí, vypadávající a matná srst nebo postupující ztráta sluchu a zraku, měli bychom je vždy probrat s veterinářem. Propentofylin, aktivní látka obsažená v přípravku Karsivan, dokáže tyto příznaky zmírnit. Propentofylin zlepšuje průtok krve v kapilárách a tím zvyšuje i přísun kyslíku do mozku, srdečního svalu a kosterního svalstva. Zvyšuje také srdeční výkon, roztahuje cévy, má příznivý účinek na metabolické reakce v mozku a snižuje rozsah poškození mozkové tkáně způsobeného ischemií.

Tipy a triky

Tipy pro psy

  • Většina zvířat se ve stáří méně pohybuje, a proto potřebuje také méně energie z potravy. Neměli bychom je nechat přibírat, aby vysoká váha neškodila jejich zdraví. Náhlé hubnutí bychom ale měli probrat s veterinářem – může se jednat o příznak vážného onemocnění.
  • Starším psům často zeslábne sluch. Na procházkách na ně pak musíme dávat obzvláštní pozor, aby si nijak neublížili.
  • Psí senioři často trpí bolestmi kloubů, postarejme se jim tedy o měkký a pohodlný pelíšek.
  • Jakékoliv, dokonce i mírné pohybové obtíže je vhodné oznámit veterináři a včas zahájit vhodnou léčbu. Předejdeme tím dalšímu poškození.

Tipy pro kočky

  • Kočky v seniorském věku nemusí být schopné vyskočit tak vysoko jako v mládí. Pokud mají pelíšek na příliš vyvýšeném místě, měli bychom ho přemístit do snadněji přístupné výšky.
  • Starší kočky jsou také méně hravé – snažme se je rozhýbat každodenními společnými aktivitami.
  • Jídelníček kočičího seniora je vhodné probrat s veterinářem.
  • Kočka, která se nedokáže sama umýt, mívá obvykle vážné potíže. Pokud se vám srst vaší kočky zdá zanedbaná, obraťte se na veterináře.
  • Staré kočky hůře snášejí chladné počasí. Pouštějme je na podzim a v zimě dovnitř, ať mohou chladná roční období strávit v teple a pohodlí.

Megosztás

Související obsah

Kdy, proč a jakým způsobem můžeme koupat kočku?


Kočky jsou již od přírody čistotnými zvířaty – mnoho času stráví „mytím se“ a úpravou…

Podezřelá chování psů, která nelze bagatelizovat


Každý pes se někdy točí dokola za svým ocasem, líže si nebo kouše tlapky, ale jak…

Osvojení si psa – Rady na prvních 30 dnů před a po osvojení

V životě osvojeného psa jsou první týdny strávené s novým páničkem…

Sledujte nás: