Zimní dobrodružství: co potřebujete vědět, než vyrazíte se svým psem na zimní túru?

Jezdíte se svým psem na pravidelné letní výlety, ale nemáte odvahu vyzkoušet to i v zimě?

Pes bude při společně strávené fyzické aktivitě určitě šťastný a Váš vzájemný vztah se prohloubí. Zimní podmínky by Vám neměly zabránit užívat si přírody společně se svým psem. Sesbírali jsme ty nejdůležitější informace, kterým byste měli věnovat pozornost, když vyrážíte na zimní túru se svým psem. Bude to vyžadovat trochu úsilí a organizace, ale odměnou Vám budou nezapomenutelné společné zimní zážitky.

Plánování zimního dobrodružství
Nejdůležitější je, aby byl Váš pes fyzicky schopný zvládnout dlouhou pěší túru v zimních podmínkách. Pokud tomu tak není, začněte pozvolným tréninkem na tento způsob zátěže. Když už jste oba připraveni vyrazit, měli byste dodržet několik základních pravidel, které Vám zajistí skvělý společný čas strávený na horách.


Na prvním místě je bezpečnost. Svého psa proto odepněte z vodítka jen tehdy, pokud si jste jistí, že je pro něj daná oblast bezpečná a že pes stoprocentně poslechne Váš povel na přivolání. V opačném případě jej raději vždy ponechejte na vodítku. A i tehdy když nemáte problémy s poslušností svého psa, vždy zkontrolujte, že má pes na obojku známku s aktuálními údaji. Ještě lepším řešením je čip, který často může psovi i zachránit život, protože díky němu je identifikace ztraceného zvířete velmi snadná (a to nejen ve volné přírodě). Pokud zkrátka nechcete nic riskovat, vyrazte na výlet s dostatečně dlouhým vodítkem, které usnadní volnější pohyb a současně Vám umožní mít nad zvířetem kontrolu. Další položkou, na kterou při balení nesmíte zapomenout je vakcinační průkaz psa. Když vyrážíte do zahraničí, budete potřebovat pro svého psa platný pas a také je dobré se informovat o vakcinačních pravidlech v dané zemi. I když cestujete v zimě, nezapomeňte na ochranu psa před blechami a klíšťaty. Ta mohou být aktivní i v časných jarních nebo pozdních podzimních měsících a mohou být přenašeči nebezpečných nákaz. Na vhodný antiparazitární přípravek se dotazujte u svého veterináře.


Pokud máte to štěstí, že můžete společně se svým psem uniknout před zimou a mrazem do středomořských nebo tropických zemí, nezapomeňte i tuto cestu konzultovat s Vaším veterinářem. Jsou známa mnohá onemocnění, která se vyskytují jen v těchto oblastech a Váš veterinář Vám navrhne nejvhodnější možnou ochranu. Ve Španělsku, Itálii a Řecku (a mnoha dalších zemích) je jednou z nejnebezpečnějších a smrtelných onemocnění leishmanióza, kterou přenáší flebotomové a je třeba se při cestě do těchto destinací vybavit vhodným psím repelentním přípravkem.


Při plánování své cesty si také vždy najděte nejbližší veterinární ambulanci, abyste vždy věděli, kam se obrátit, kdyby se něco přihodilo. Přestože jistě doufáte, že se nic takového nestane, je dobré být připraven a ne zaskočen. Pokud jedete na delší cestu a plánujete strávit několik nocí v hotelech nebo penzionech, vybírejte pečlivě a vždy se ujistěte, že ve Vámi vybraném místě mohou být psi určitě ubytováni s Vámi.


Vybavení do zimy
Nezapomeňte, že zimní dny jsou krátké a venku Vás může zastihnout tma. Plánujte vzdálenosti vašich denních výletů uvážlivě a vybavte svého psa svítícím obojkem nebo reflexní vestou, aby byl vždy dobře vidět. Nejen Vy, ale i Váš čtyřnohý společník potřebuje patřičné vybavení pro zasněžené dobrodružství. Pro krátkosrsté psy, kteří nemají v oblibě chladné počasí, pořiďte vhodné oblečení, aby byli celý den v teple. A i když zrovna nesněží, chraňte mu tlapky vhodným způsobem. Chůze na zmrzlém povrchu často vede k drobným oděrkám a podráždění tlapek. Jedním ze způsobů, jak tlapky chránit, jsou psí boty, které ale ne každý pes snese. Dalším řešením pak mohou být různé speciální přípravky na ochranu tlapek. Po návratu z túry psa vždy vysušte, očistěte mu srst a zkontrolujte, zda nemá nějaká drobná poranění. Chůze venku v zimě, ve sněhu je fyzicky náročnou aktivitou a pes může po návratu trpět bolestmi svalů. Vždy mu poskytněte dostatek času na odpočinek ve večerních hodinách. Pokud u něj zaznamenáte mírnou apatii a neochotu vstát a jít se ráno venčit, určitě mu dopřejte den volna na plné zotavení.

Hledáte veterináře?

Váš veterinární lékař hraje důležitou roli v péči o zdraví vašeho domácího mazlíčka. Po zadání informací o vaší poloze se zobrazí seznam veterinárních lékařů v okolí.

NAJÍT VETERINÁRNÍ PRACOVIŠTĚ

Chcete sdílet tento článek?


Podobné příspěvky

Články, novinky, rady a tipy o Petcare
Kutilské projekty pro majitele zvířat
Články, novinky, rady a tipy o Petcare
Jak lépe rozumět svému mazlíčkovi
Pomozte svým mazlíčkům zvládat teplejší klima

Některá zvířata v horkém počasí trpí.

Články, novinky, rady a tipy o Petcare
Blechy a klíšťata
Zdraví zvířat a lidí je propojeno na mnoha úrovních

Jsou onemocnění přenášená parazity hrozbou i pro vaše blízké?

Nejlepší řešení v oblasti péče o domácí mazlíčky

Nejlepší články s nejužitečnějšími tipy z oblasti péče o domácí mazlíčky

Přidejte se k MyPet.com a získejte přístup k odborným tipům v oblasti péče o domácí mazlíčky
PŘIDEJTE SE K MYPET.COM